Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? ZGODA
skolios.pl • Zobacz wątek - Skuteczność Osteopatii ?

» SKOLIOZA FORUM WAD POSTAWY » Wszystko na temat skolioz

Zaloguj | Zarejestruj

Regulamin działu

Przed założeniem tematu upewnij się, że nie dublujesz go, przeglądnij FAQ tematów i skorzystaj z wyszukiwarki na forum.

7 cze 2018, o 23:04

świeżak

Witam.
Z racji tego że od jakiegoś czasu zainteresowałem się tematem osteopatii oraz polecono mi Metodę Łańcuchów GDS postanowiłem poszukać jakichś badań, które w sposób jednoznaczny będą dawać dowody na skuteczność tych terapii.
Takich badań jednak odszukać nie mogłem. Jeśli chodzi o metodę GDS to jak na razie przeprowadzono dwa badania, które tak na prawdę nie dają żadnych dowodów, raczej stawiają więcej pytań co do skuteczności ten terapii. Inne metody natomiast zostały przebadane dość dokładnie np terapia wisceralna https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5816506/, jak również czaszkowo- krzyżowa. Oczywiście jednoznacznych wniosków nie ma ale przeważa raczej więcej negatywnych badań co do skuteczności danych technik. W każdym razie nie udowodniono jeszcze, że dane metody są skuteczniejsze niż efekt placebo.
Wobec tego moje pytanie jest do Fizkoma jak on ustosunkuje się do tego oraz czy ma jakąś większą wiedzę nt badań poczynionych właśnie w tym zakresie ?
Mam nadzieję, że wywiąże się z tego jakaś merytoryczna dyskusja. Oczywiście chciałbym również żeby inne osoby włączyły się do niej.

Góra Góra

Twoje reklama na forum
Szczegóły postu

10 lip 2018, o 22:48

domownik

Marko,
Spójrz na kwestię badań z innej perspektywy ……

Wyniki badań, które przytaczasz pozostają tylko teorią naukową bo na końcu wszystkiego, treść badania naukowego musi zostać sprawdzona i zweryfikowana w gabinecie terapeuty. Bez tego ani rusz.
W przypadku ch. Scheuermanna jest wiele badań, które wykazują skuteczność wzmacniania mm. posturalnych. W praktyce działania te przynoszą jednak mizerne efekty. Tutaj na Forum możesz o tym przekonać się, czytając posty użytkowników.
Zastanów się więc jakie jest przełożenie samych badań na efekty terapii w gabinecie ..... ?

.... "Nauka to doświadczenie. Wszystko inne to tylko informacja ....". (Albert Einstein)

Zgodnie z powyższą maksymą, zgodnie z moją wiedzą i doświadczeniem zawodowym, terapię dzielę na skuteczną i nieskuteczną. Wertowanie informacji z internetu mam już za sobą i pozostawiam to innym.

Fizkom

PS. Podziel się na Forum swoim doświadczeniam, po zakończeniu rozpoczętej terapii.

Góra Góra

12 lip 2018, o 00:42

świeżak

Moje doświadczenia jak na razie są dobre, aż zaskakująco dobre, dlatego zaangażowałem się w szukanie informacji oraz dokształcanie się w tym temacie.
Badania można powiedzieć, że rozkładają się po równo. Jest dużo badań pozytywnych, jak również tych negatywnych, jednak podałem tutaj jedno z tych mniej przychylnych ponieważ uważam, że trzeba również i o nich mówić, a dyskusja dzięki temu będzie dużo ciekawsza.
W pełni się zgadzam z twoją argumentacją ale musisz również zrozumieć mój lekki sceptycyzm, który mam zresztą do wszystkiego , ponieważ o osteopatii tak naprawdę przysłowiowy laik, taki jak ja, mało wie,
Jestem otwarty jak sam zresztą widzisz na każdą wiedze, tym bardziej na taką, która podchodzi do moich problemów tak jak moja intuicja zawsze mi podpowiadała. Na pewno podziele się moją opinią na sam koniec ale już teraz mogę powiedzieć, że nie będzie to opinia negatywna.

Góra Góra

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]