» SKOLIOZA FORUM WAD POSTAWY » Wszystko na temat skolioz

Zaloguj | Zarejestruj

Regulamin działu

Przed założeniem tematu upewnij się, że nie dublujesz go, przeglądnij FAQ tematów i skorzystaj z wyszukiwarki na forum.

1 maja 2018, o 14:57

świeżak

Chciałbym to pytanie zadać fizkomowi ale również inne osoby, jeśli mają odpowiednią wiedzę, chciałbym żeby się wypowiedziały.
Z tego co udało mi się wyczytać na forum to choroba scheuermanna jest spowodowana nieodpowiednim rozkładem napięć w obrębie ciała. Co w takim razie to wywołuje, czy są to czynniki genetyczne, środowiskowe, czy genetyczne oraz środowiskowe. Jeśli są to czynniki genetyczne to jak wygląda leczenie, oraz jaki wpływ na genetykę mają właśnie czynniki środowiskowe. Oczywiście to pytanie nie wiąże się to tylko i wyłącznie z ta chorobą ale ogólnie z chorobami genetycznymi , natomiast sam cierpię na chorobę scheurmanna, która jest spowodowana prawdopodobnie predyspozycjami genetycznymi, dlatego odniosłem się właśnie do niej.

Góra Góra

Twoje reklama na forum
naszaklinika.com.pl
Szczegóły postu

2 maja 2018, o 12:53

domownik

Marko,
Zanim odpowiem na Twoje pytania, napisz dlaczego twierdzisz o genetycznym podłożu
Ch. Scheuermanna u Ciebie ? Czy zrobiłeś w tym kierunku jakieś konkretne badania ?

Fizkom

Góra Góra

2 maja 2018, o 15:59

świeżak

Badań genetycznych nie robiłem natomiast moja mama ma takie same objawy tej choroby co ja, stąd wnioskuje, że jest to choroba o podłożu genetycznym, jednak mogę się mylić, nie jestem przeież specjalistą w tych tematach.

Góra Góra

4 maja 2018, o 08:42

domownik

Marko,
Myślę, że genetykę w tym przypadku możesz odłożyć "na półkę". Nie tędy droga ......

O wiele większe znaczenie będą miały tutaj kwestie środowiskowe.
Piszesz, że Twoja Mama ma podobny problem. Dzieci w wielu kwestiach, poprzez obserwację opiekuna naśladują Jego sposób wypowiadania się, poruszania się, ustawienia ciała w przestrzeni a nawet sposób oddychania. Te wszystkie elementy (i wiele innych) będą predysponowały do nieprawidłowego rozkładu napięć w ciele. Efektem tego będzie kifotyczne ustawienie kręgosłupa piersiowo-lędźwiowego i jego przewlekłe przeciążenie , a to w konsekwencji spowoduje niedostateczne ukrwienie tkanki kostnej i guzki schmorla.
Do przyczyn ch. Scheuermanna należy również zaliczyć kwestie emocjonalne. Psyche i Soma są ze soba nierozerwalne. To jedna całość. Nie powinno się rozpatrywać problemów w obrębie ciała bez uwzględnienia napięć emocjonalnych mających na to ciało ogromny wpływ.

Podstawowym warunkiem skutecznego leczenia ch. Scheuermanna, oprócz szybkiego rozpoznania, jest zrozumienie pierwotnej przyczyn jej powstania i precyzyjnego określenia pierwotnej lokalizacji nieprawidłowych napięć.
Jeśli terapia będzie dotyczyła głównie wzmacnia mm. grzbietu i rozciągania mm. klatki piersiowej to skutek będzie taki jak u większości tutaj piszących. Wzmocnienie mięśni zmniejszy precyzję ich pracy a rozciągnięcie obniży odruch miotatyczny (----> do sprawdzenia w Googlach). Jednym słowem niewiele dobrego wyniknie z tak zaplanowanej terapii.

Fizkom

EDIT 4.05., godz. 13:10

Postanowiłem napisać jeszcze kilka słów o możliwych przyczynach ch. Scheuermanna. Między innymi dlatego, że mogą być one tożsame z przyczynami skoliozy. Myślę, że dla Was wszystkich to zupełnie nowy temat.
Zarówno nadmierna kifoza piersiowo-lędźwiowa (ch. Scheuermanna) jak i asymetrycznie ustawienie naszego ciała (skolioza) mogą być spowodowane nieprawidłowym napięciem mięśni okoruchowych (poruszającymi gałkami ocznymi). Tą problematyką zajmują się specjaliści z zakresu Ortoptyki.
Zastosowanie specjalnych szkieł pryzmatycznych i (tak, tak ....) odpowiednich ćwiczeń gałek ocznych ma nie tylko wpływ na jakość obuocznego widzenia ale także na pozycję naszego ciała (zaburzenia w obrębie narządu ruchu), jakość uczenia się i zapamiętywania przeczytanego tekstu, itp.itd

Dla zainteresowanych tematem: http://www.autisticvision.com

Ostatnio edytowano 4 maja 2018, o 12:47 przez fizkom, łącznie edytowano 1 raz

Góra Góra

4 maja 2018, o 12:31

świeżak

A właśnie, że genetyka ma tu powiązanie. Ja odziedziczyłem Scheuermanna po swoim dziadku. Byłem bardzo do niego podobny, więc razem z genami odpowiadającymi za budowę ciała otrzymałem po nim gen do tej choroby.

Góra Góra

4 maja 2018, o 12:50

domownik

Majkel12,
Jak do tej pory nie oznaczono genu odpowiedzialnego za ch.Scheuermanna.
Dlatego to o czym piszesz jest jedynie tezą.

W tym przypadku bardziej istotne jest oddziaływanie środowiska ponieważ to zależność pomiędzy nim a genotypem (zespół genów organizmu) daje odpowiedni fenotyp (zespół cech organizmu).
Dlaczego bardziej istotne ? Dlatego, że swojego genotypu nie jesteś w stanie zmienić, natomiast jesteś w stanie wpłynąć na swój fenotyp (w tym przypadku na kształt ciała). Oczywiście raz jeszcze podkreślam znaczenie celnej diagnozy funkcjonalnej i adekwatnej do niej terapii.

F.

Góra Góra

8 maja 2018, o 00:48

świeżak

W takim razie dziękuję za poświęcony mi czas.

Góra Góra

8 maja 2018, o 12:08

świeżak

Na https://plexiwarszawa.pl/regaly-z-plexi-pleksi/ znajdziecie ciekawe oferty regałów z plexi. Myśle, że nie jedna osoba zdecyduje się na zakup takiego czegoś.

Góra Góra

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]