Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? ZGODA
skolios.pl • Zobacz wątek - Prośba o poradę do Fizkoma :)

» INNE WADY POSTAWY I SCHORZENIA KRĘGOSŁUPA » Inne schorzenia

Zaloguj | Zarejestruj

17 wrz 2018, o 09:37

domownik

Mam takie pytanie. Nie dawno doznałam kontuzji kolana podczas jazdy na rowerze. Podczas ruszania pod górę nagle coś chrupnęło w kolanie i boli.

Jestem po USG kolana mam opis, ale kompletnie nie wiem jak go interpretować. Szczerze mówiąc to lekarz powiedział co innego niż na opisie ( Ma pani niewielką ilość płynu w stawie ok 2 ml, widoczna blizna , dolna granica normy szpary stawowej i ciut za grubą chrząstke po środku). Nie zlecił żadnej ortezy ani niczego. Sama sobie musiałam załatwić, nawet usg bo na SOR powiedzieli, że nie robią i mam iść prywatnie.... Nawet nic przeciwbólowego nie dostałam. Maści i tabletki nie działają.

A o to opis badania:
Staw kolanowy lewy bez istotnie zwiększonej ilości płynu ani bez obrzęku błony maziowej. Więzadło właściwe rzepki, troczki rzepki prawidłowe. Ścięgno mięśnia czworogłowego prawidłowe. MM ze strefą zwiększonej hiperechogeniczności na granicy strefy centralnej i rogu tylnego z ogniskowym zagęszczeniem. MCL bez zmian, ściegna ''gęsiej stopki" w normie. LM bez zmian, LCL bez zmian. Ścięgno mięśnia dwugłowego, podkolanowego oraz pasmo biodrowo-piszczelowe prawidłowe. Chrząstki szkliste w zakresie dostępnym w badaniu równej grubości mieszczącej się w dolnej granicy normy 1.6 mm, gładkie. Dół podkolanowy bez zmian

Boli podczas kucania,jak chodzenie czuje strzelanie mniej więcej gdzie staw rzepkowo-udowo jakby blokowanie. Lekarz który wykonywał usg powiedział, że to co tam jest to napewno nie jest przyczyną bólu... I wszystko zwalił na mój kręgosłup lędźwiowy.... Tyle, że mnie kręgosłup nie boli a kolano zaczęło boleć bezpośrednio po tym incydencie podczas jazdy rowerem....

Załączniki:
Komentarz: RTG kolana (na leżąco)
kolano.jpg
RTG kolana (na leżąco)

41442497_2274912389247687_8865917001323773952_n.jpg

41412435_1924527374305275_6206034434831941632_n.jpg

Góra Góra

Twoje reklama na forum
Szczegóły postu

18 wrz 2018, o 21:26

domownik

Dosiek143,
Przypomnij mi czy jesteś po operacji. Jeśli tak to jaki (konkretnie) odcinek został ustabilizowany ? Jakie są wartości kątowe Twojego skrzywienia z ostatniego RTG ?

Fizkom

Góra Góra

19 wrz 2018, o 08:22

domownik

6 lat po operacji Th4-Th12 obecny kąt 15 stopni (taki mam od czasu operacji)
Kolano boli od czasu próby ruszenia pod górę, coś w nim chrupnęło. Mam problem z zakresem zgięcia i wyprostu do tego duża tkliwość części przyśrodkowej stawu kolanowego, nie wielki obrzęk i zasinienie na wysokości ścięgna czworogłowego. Ból podczas wchodzenia i schodzenia po schodach, nie jestem w stanie kucnąć ciągnie z tyłu kolana jakby mi miało rozerwać więzadło. Na karcie z soru mam napisane ,, Podejrzenie uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej i więzadła pobocznego" - pacjentkę skierowano na diagnostykę ultrasonografii lewego stawu kolanowego. Rezonans nie możliwy do wykonania (obecna tytanowa stabilizacja w odc TH)
Przed urazem wszystko było w porządku zero dolegliwości, ale tak to jest jak się nie zmniejszy przerzutki i próbuje ruszyć na największej pod górę...
Teraz już jest lepiej ból jest mniejszy, ale zostałam bez diagnozy. Jak chodzę to czuje jakby mi się kolano blokowało. Mam tylko nadzieję, że to nie Konflikt Rzepkowo Udowy.

Głównie mi zależy na wytłumaczeniu opisu co oznacza ,, MM ze strefą zwiększonej hiperechogeniczności na granicy strefy centralnej i rogu tylnego z ogniskowym zagęszczeniem"

Góra Góra

19 wrz 2018, o 23:13

domownik

OK. Pod koniec tygodnia będę miał chwilę czasu.

F.

Góra Góra

23 wrz 2018, o 23:07

domownik

Dosiek 143,
Zupełnie niepotrzebnie starasz się rozebrać na najdrobniejsze części wynik badania USG. Z jego opisu wyraźnie wynika, że w lewym st.kolanowym brak wyraźnych patologii, które mogłyby być odpowiedzialne za objawy jakie opisujesz. Tutaj przychylam się do opinii lekarza.

....."MM ze strefą zwiększonej hiperechogeniczności na granicy strefy centralnej i rogu tylnego z ogniskowym zagęszczeniem....." Ten fragment opisu świadczy, że na poziomie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej, st. kolanowego lewego znajduje się zwapnienie będące wynikiem powtarzających się wielokrotnie mikrourazów w tym miejscu. Nie spowodował go na pewno, wspomniany przez Ciebie incydent na rowerze bo na wytworzenie się zwapnienia potrzebny jest stan zapalny i długi okres czasu. Gdyby tak było, to na długo przed wejściem na rower zauważyłabyś 5 objawów st. zapalnego: 1. ból, 2. ucieplenie, 3. zaczerwienienie, 4. obrzęk, 5. utratę funkcji stawu kolanowego. Tymczasem Ty w tej chwili piszesz jedynie o dwóch objawach. Dlatego więc, przyczyny Twojego problemu należy szukać gdzieś indziej ......

Staw kolanowy i jego funkcja zależne są od ustawienia stopy, miednicy, klatki piersiowej, głowy i związanym z tym napięciem tkanek całego ciała. Bardzo często staw kolanowy jest miejscem adaptacji i/lub kompensacji braku prawidłowego balansu napięciowego w naszym ciele. Myślę, że w Twoim przypadku właśnie ten aspekt należy wziąć pod uwagę (stąd ból i podniesione napięcie tkanek okolicy stawu kolanowego), tym bardziej że przeszłaś operację skoliozy, ze stabilizacją odcinkową TH4 - TH12.

Na Twoim miejscu poszukałbym dobrego fizjoterapeuty i/lub osteopaty. Aby dokonać oceny stawu, potrzebne będzie badanie funkcjonalne (fizjoterapeuta) i badanie manualne (osteopata). Od obu wyników zależna będzie diagnoza. USG st. kolanowego będzie w tym, co najwyżej, badaniem uzupełniającym.

Powodzenia,
Fizkom

Góra Góra

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]