Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? ZGODA
skolios.pl • Zobacz wątek - Skolioza u dorosłych - czy można skorygować? Research.

» SKOLIOZA FORUM WAD POSTAWY » Skolioza w późniejszym wieku

Zaloguj | Zarejestruj

19 lip 2018, o 07:21

domownik

Od pewnego czasu prowadzę bloga na temat skoliozy.
Pamiętam, że lecząc swoją skoliozę - bo nie mogę powiedzieć, że za czasów mojego leczenia skoliozy, bowiem wtedy po prostu nie przetrząsałam internetu, a nawet gdybym, informacje nie były tak dostępne jak teraz - wierzyłam w to, że jak osiągnę dojrzałość kostną, tak wtedy z moją skoliozą nic się już zrobić nie będzie dało.

I tak też obecnie, pracując nad blogiem, przypomniałam sobie to moje przekonanie i jakoś nie chciało mi się wierzyć, jakoby po zakończeniu wzrostu przekraczało się magiczną granicę i zawierało rozejm ze skoliozą a ta miałaby już nigdy nie doskwierać.

Wciąż w wielu miejscach w sieci pokutuje przekonanie, że po zakończeniu wzrostu skolioza samoistnie przestaje postępować.
Czy postępuje - niestety, często tak. Z pewnością doskonale o tym wiecie. Skolioza nic sobie nie robi z przekonań i zapewnień lekarzy, i często po zakończeniu wzrostu postępuje.
No ale skoro skolioza może postępować, to poszperałam za informacjami na temat tego, czy da się z nią coś zrobić.

I tak też znalazłam artykuł z 2011 roku "Outcomes for adult scoliosis patients receiving chiropractic rehabilitation: a 24-month retrospective analysis". W badaniu brało udział 28 pacjentów (26 kobiet i 2 mężczyzn, z przedziału wiekowego 18-54 lata), średni kąt skrzywienia wynosił 44° ± 6° wg Cobba. Rehabilitacja trwała 6 miesięcy. Zaobserwowano zmniejszenie skrzywienia o 10° ± 9° bez względu na rodzaj (umiejscowienie) skrzywienia. Ponadto poprawiły się wyniki spirometrii pacjentów oraz zmniejszyły się dolegliwości bólowe. Efekty utrzymywały się przez 24-miesiące; sprawdzano je co 12 miesięcy podczas kontrolnych badań.

Dwa lata po zakończeniu wzrostu osiągnięto także poprawę u bliźniaczek: "Results of chiropractic scoliosis rehabilitation treatment at two years post-skeletal maturity in identical female twins".

Kolejnym artykułem, który zasługuje na szczególną uwagę, jest "Adult scoliosis can be reduced through specific SEAS exercises: a case report" z 2008 roku.
Na wstępie przy okazji dowiadujemy się, że w 68% przypadków, zwłaszcza gdy skrzywienie wynosi >30°, skolioza u dorosłych postępuje - choć powoli, to zdradziecko.
Opisywany przypadek to 25-letnia kobieta. Od 14 do 19 r.ż. była leczona gorsetowo i ze skrzywienia 35° w odcinku piersiowym oraz 46° w lędźwiowym zeszła do odpowiednio 36° i 37°. Przez rok jej skolioza była stabilna, po czym postąpiła o 10° w przeciągu 6 lat. Przez ten czas uprawiała ulubiony sport, a więc pływanie.
Po roku wykonywania ćwiczeń SEAS, w domu, po pół godziny dziennie, z kontrolnymi wizytami co 2 miesiące, osiągnęła większą poprawę niż za całego leczenia gorsetowego - do 32° w odcinku piersiowym i 28.5° w lędźwiowym.

Podobnego autorstwa jest też artykuł z 2015 roku, "Scoliosis-Specific exercises can reduce the progression of severe curves in adult idiopathic scoliosis: a long-term cohort study". Tutaj przebadanych zostało 34 pacjentów (średnia wieku 38 lat), o średnim skrzywieniu 55.8 ± 13.2° wg Cobba.
Po dwóch latach leczenia metodą SEAS u 68% pacjentów nastąpiło zmniejszenie skrzywienia o 4.6 ± 5.0°.

Artykuły artykułami, kliniki klinikami - spójrzmy jeszcze na normalnych ludzi.

Pierwsza jest Kate - skoliozę ostatecznie zdiagnozowano u niej, jak Kate był już dorosła (w wieku 27 lat). Jak sobie poradziła? Otóż rozciąganiem i ćwiczeniami sprawiła, że przestała być zależna od leków przeciwbólowych. Efekty wizualne możecie sami zobaczyć.

Inny jest przypadek Martina, który dzięki intuicji, wykonując martwy ciąg Jefferson'a głównie na jedną ze stron, osiągnął poprawę.

No i jest niesamowita Hayley, która nie dość, że nie miała operacji, to wspomina, że natrafiwszy na odpowiedniego specjalistę, zmniejszyła swoje poważne skrzywienie z 92° na 78°.

Dorzucę coś od siebie, jako że sama jestem dorosła i choć zakończyłam swoje leczenie 5 lat temu, moja skolioza ma swoje wahania.
Pogarszała się przy ciężkiej pracy fizycznej, niezależnie jak dbałam o zachowanie prostej postawy; przy moim dziwnym zrywie na przerzucenie się na korzystanie z krzesła obrotowego bądź na robienie brzuszków.
Na szczęście poprawną (tj. osiągniętą przeszłej rehabilitacji oraz gorsetowaniu) postawę mam na tyle utrwaloną, że wiem, że w przeciągu paru dni to przeminie. Nic więc z tym nie robiłam poza powrotem do wyrobionych nawyków - i tak też się stało oraz dzieje.

Poruszę także bardzo ważną kwestię, jaką są codzienne czynności.
W którymś z artykułów (teraz nie mogę go znaleźć, ale jak to zrobię, zedytuję wpis i wstawię do niego odnośnik) nawet natknęłam się na stwierdzenie, że żadna metoda nie odniesie efektu, jeśli nie wyrobi się prawidłowych nawyków. No bo jak ma pomóc 1 godzina ćwiczeń, jak przez pozostałe 23 będzie się przyjmowało postawę pogłębiającą skoliozę?

Są też przecież metody leczenia skoliozy, które kładą nacisk na korygowanie postawy (Lyon, SEAS, Schroth).

Tak po prawdzie to uważam przerwanie złych nawyków za kluczowe - a to przez teorię błędnego koła skoliozy (ang. vicious cycle of scoliosis). Najlepsze jego przedstawienie znalazłam na stronie Advance Physical Therapy.
Czynnikami, które składają się na owo błędne koło skoliozy, są:

- grawitacja - wiąże się z asymetrycznym obciążeniem, jakiemu poddawany jest kręgosłup, zwłaszcza, że przy skoliozie ośrodek ciężkości przenosi się z środka w stronę łuku skrzywienia (możecie zobaczyć to tutaj, na stronie Scoliosis Treatment Alternatives)

- dysbalans mięśniowy – to, co już wspomniałam, iż mięśnie po stronie wypukłej są nadmiernie rozciągnięte, a przez to słabe, natomiast po wklęsłej skrócone i nadmiernie spięte; jeśli dalej pracują w taki sposób, rozciągnięte mięśnie nie są w stanie zrównoważyć działania coraz bardziej się skracających i napinających mięśni po przeciwnej stronie; na dodatek są one przyczepione do kości, których ułożenie dodatkowo intensyfikuje pracę mięśni, wskutek czego te jeszcze bardziej wpływają na kości (no przyznajcie sami - istne sprzężenie zwrotne dodatnie!)

- oddychanie - oddychanie zachodzi cały czas i jeśli klatka piersiowa zaczyna zmieniać kształt wskutek postępującej skoliozy, dalsze oddychanie ją pogłębia (powietrze przemieszcza się tam, gdzie opór jest najmniejszy)

- chód - zaburzenie rozłożenia ciężaru wpływa na chód, a tym samym chód pogłębia nierównomiernie obciążenie kręgosłupa oraz dysbalans mięśniowy.

- mapa ciała - mózg przechowuje taką mapę ciała, by wiedzieć, gdzie ciało znajduje się w przestrzeni. Jeśli w taką mapę... wkradnie się zmiana/błąd, jak np. przy skoliozie, z czasem mózg zaczyna traktować krzywą postawę jako normalną i jest przekonany, że ciało jest proste, a środek ciężkości znajduje się pośrodku, a nie, jak w przypadku skoliozy, z boku.
Rola mózgu jest zgrabnie opisana w artykule na Scoliosis Treatment Alternatives na temat przeprogramowania swojego mózgu, by wpłynąć na skoliozę.

Tematu, oczywiście, nie wyczerpuję, chciałam jednak zaznaczyć, że nawet po osiągnięciu dojrzałości kostnej możliwe jest korygowanie skrzywienia. No i z pewnością jeszcze zgłębię temat mapy ciała w leczeniu skoliozy, jako niezmiernie interesujący i obiecujący.

Góra Góra
  Zobacz profil WWW

Twoje reklama na forum
Szczegóły postu

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]