» SKOLIOZA FORUM WAD POSTAWY » Skolioza w późniejszym wieku

Zaloguj | Zarejestruj

5 cze 2012, o 16:41

świeżak

Witam,
Mam obecnie 25 lat i stwierdzoną skoliozę ok 12 lat temu. Jak byłam młodsza to ćwiczyłam, jeździłam konno, ale w pewnym momencie to zaniedbałam. Pamiętam, że wtedy miałam 30*, nie wiem, czy to dużo, czy mało. Lekarz chciał mnie wpakować w gorset, ale ja w wieku 15 lat kategorycznie odmówiłam, teraz żałuje że moja mama, zwykle nieustępliwa, wtedy ustąpiła. Lekarz twierdził, że jak będę starsza będę miała problem z bólem pleców i może pojawić się garb. To starsza to było dla mnie lat 70, nie 25 bo właśnie ostatnio dopadają mnie notoryczne bóle pleców, szczególnie przy długim staniu. Od zawsze miałam jedno biodro bardziej wysunięte, ale nie przeszkadzało mi to, nie bolało. Teraz mam wrażenie, że pojawia się jakaś wypukłość w okolicach żeber i łopatki. Nie wiem, czy miałam to wcześniej, ale nie bolało więc nie zwracałam uwagi. Moje pytanie brzmi: czy rzeczywiście rośnie mi garb i jakich rozmiarów może nabrać przy mojej krzywiźnie i jakie są metody leczenia skoliozy u osób w moim wieku. Będę wdzięczna za każdą odpowiedź.
Pozdrawiam,
Anna

Góra Góra

Twoje reklama na forum
naszaklinika.com.pl
Szczegóły postu

5 cze 2012, o 23:21

w takim wieku, to raczej ćwiczenia nie pomogą naprostować kręgosłupa, bo jesteś ,,za stara", a gorsety pomagają w ten sposób, żeby kręgosłup wolniej się krzywił albo w ogóle się nie krzywił i stosuje się je w czasie gdy pacjent rośnie czyli dotyczy to dzieci i nastolatków. Ale prostowanie kręgosłupa jest w młodym wieku robione ćwiczeniami albo operacją, a jak człowiek nie rośnie, jest pełnoletni, dorosły, to gimnastyka nie naprostuje kręgosłupa, poza tym pewnie kości uzyskały najwyższy stopień Rissera, więc odpada leczenie zachowawcze polegające na prostowaniu kręgosłupa. Najlepiej zrób zdjęcia rtg kręgosłupa (AP, bok, skosy), do tego rezonans kręgosłupa, możesz dorobić zdjęcie rtg bioder itp., żeby lekarz mógł wszystko dokładnie ocenić. A jaki możesz mieć garb, to zależy głównie od stopni rotacji, bo to rotacja kręgów powoduje powstanie garbu żebrowego, garb może być różny-i wystawać na 2 cm i na 5cm itp. Zależy od skrzywienia rotacji, to że ktoś ma 30 stopni skoliozy nie znaczy, że ktoś inny też będzie wyglądał tak samo ze skoliozą 30 stopni, bo to zależy od innych parametrów np. rotacji. Poza tym leczenie i tak zależy od tego jakie masz skrzywienie i jak miałaś 30stopni jako 15latka, to mogło Ci się pogorszyć przez 10lat, więc musisz zrobić badania i pójść do ortopedy. Teraz równie dobrze możesz mieć np. 48 stopni skoliozy i lekarz wpisze Ciebie na operację. Dopiero lekarz Ci powie co można zrobić z Tobą, tylko musisz znaleźć kogoś kto się specjalizuje w skoliozach. Ale należy odróżnić metody rehabilitacji usuwające ból oraz metody zmniejszające skoliozę, bo lekarz może zlecić Ci ćwiczenia, które powodują zmniejszenie bólu, ale nie naprostują kręgosłupa. Wiesz, gimnastyka może pomóc w ten sposób, żebyś miała ruch, ale nie zmniejszy stopni skoliozy. Ale należy się o wszystko wypytać lekarza.

Góra Góra

11 kwi 2014, o 23:18

świeżak

Mam 26 lat i zastanawiam się nad operacją. Mam bardzo duże skrzywienie kręgosłupa w odcinku piersiowo lędźwiowym.
Od gimnazjum jeździłam na rehabilitację, nosiłam gorsety ortopedyczne, jednak skrzywienie dalej postępuje i co gorsza bardzo boli i znacznie utrudnia pracę i normalne funkcjonowanie.
Aktualnie pracuję i uczę się zaocznie. Jednak kręgosłup daje się bardzo we znaki i zastanawiam się nad operacją refundowaną przez NFZ. Ile mam stopni nie wiem, na pewno jest ponad 70', garb żebrowy i nierównomierne talerze biodrowe.
Mieszkam w Warszawie i do tej pory nie znalazłam żadnego dobrego specjalisty, który by mi coś doradził lub podpowiedział co powinnam zrobić. Miałam jednego dobrego lekarza mając 15 lat, jednak wyjechał do Szwecji, później leczyłam się w Konstancinie - niestety zraziłam się bardzo do lekarza prowadzącego i bardzo bałam się operacji. A teraz żałuję że wtedy jej nie przeprowadzono.
Aktualnie poszukuję dobrego specjalisty - czy moglibyście kogoś polecić?
Dużo dobrych opinii czytałam na temat dr. Kłapeć z Lublina.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Góra Góra

12 kwi 2014, o 21:41

świeżak

Ja też polecam tego lekarza, aktualnie jestem po 1 etapie operacji i czuję się bardzo dobrze. Noszę dziecko, siaty z zakupami, nie odczuwam żadnych dolegliwości. Ja co prawda nie miałam wcześniej jakichś specjalnych bóli, ale bardzo się bałam, że mogą się pojawić po operacji. Decyzja o poddaniu się operacji była chyba najtrudniejszą w moim życiu, ale myślę, że dobrze, że się zdecydowałam. Przed kolejnym etapem nie czuję już takiego strachu. Poczytaj sobie forum, tu jest sporo opinii o różnych lekarzach.
Pozdrawiam serdecznie, Edyta

Góra Góra

16 kwi 2014, o 18:51

domownik

Bardzo proszę o wypełnienie ankiety pt. Jakość życia osób chorych na skoliozę. Ankieta jest mi potrzebna do pracy magisterskiej, jej wypełnienie zajmie Wam ok 5 min. Z góry dziękuje.
http://www.ankietka.pl/ankieta/137496/j ... lioza.html

Góra Góra

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]