» SKOLIOZA FORUM WAD POSTAWY » Wszystko na temat skolioz

Zaloguj | Zarejestruj

Regulamin działu

Przed założeniem tematu upewnij się, że nie dublujesz go, przeglądnij FAQ tematów i skorzystaj z wyszukiwarki na forum.

15 paź 2016, o 15:39

domownik

Tak jak prosiłeś piszę na forum. Czy mógłbyś coś doradzić w sprawie resekcji garbu?

Góra Góra

Twoje reklama na forum
naszaklinika.com.pl
Szczegóły postu

15 paź 2016, o 21:53

domownik

Temat resekcji garbu to temat rzeka. Zadaj konkretne pytania.

F.

Góra Góra

17 paź 2016, o 09:56

świeżak

Witam,
Mam pytanie do Ciebie Fizkom, co myślisz na temat ćwiczeń z kettlebells po stabilizacji kręgosłupa - czy ćwiczenia te są Ci znane - są podobno bardzo pomoce przy dyskopatii i bólach kręgosłupa, dobrze wzmacniają, jak sądzisz czy są bezpieczne, chodzi mi zwłaszcza o ćwiczenie swing - oczywiście dobrze wykonane?

Góra Góra

17 paź 2016, o 21:48

domownik

EwaKa,

Wszystkie ćwiczenia kettlebells wymagają m.in.:
1. bardzo dobrej koordynacji intra- i intermięśniowej
2. bardzo dobrej kontroli motorycznej (m.in. mobilności na stabilności i zręczności)
3. dobrego czucia głębokiego
4. odpowiedniego dla danej sylwetki ciała (ale bez patologii) wzorca oddechowego - reg. ciśnień w jamach ciała
5. dobrego balansu tułowia w podporze obunóż / jednonóż
6. dobrej regulacji napięcia powięziowo-mięsniowego w obrębie wszystkich jednostek motorycznych (z mięśniami krocza włącznie)
7. itp. itd.

Jeśli masz problem z asymetrią tułowia i jego kształtem (właśnie masz), jeśli posiadasz odcinkową stabilizację kręgosłupa (Ty ją posiadasz) to nie spełniasz warunków z punktów 1-6. Dodatkowo poprzez te ćwiczenia wzmagasz napięcie m. in. mięśni posturalnych, co przy braku dobrej regulacji ciśnienia w jamach ciała (tym charakteryzuje się skolioza / scheuermann), zwiększy tylko siłę kompresji na Twój kręgosłup.

Jednym słowem, szczerze odradzam. Polecam natomiast Tobie regulację napięć i regulacji ciśnień metodą GDS. Poszukaj terapeuty pracującego tą metodą ..........

Fizkom

Góra Góra

18 paź 2016, o 22:48

świeżak

witam mam pociechę 8 lat po przejściach i teraz mogę zając się korekcją wad, wzbraniam się jak mogę przed robieniem rtg bo przeszedł tego trochę w swoim życiu, a troche "krzywy" jest. To, że ma kolana i stopy koślawe to widzę jak na dłoni ale zrobiono mu taki szybki test który widać na zdjęciu i moje pytanie co z tym robić? Czy dużo ? Czy sam mogę dziecku pomóc zakładając, że mam warunki i chęci do pracy fizycznej z dzieckiem.

Załączniki:
CAM03311.jpg

Góra Góra

22 paź 2016, o 22:46

domownik

Jerzy,
Przykro mi ale przedstawiona przez Ciebie karta badania pacjenta jest w znacznym stopniu niewystarczająca .......

Samo prześwietlenie nie wystarczy. Zresztą nie zawsze jest potrzebne. To co zobaczysz na zdjęciu RTG nie odpowie na podstawowe pytani: co jest przyczyną takiego a nie innego ustawienia ciała. Odpowiedź na nie to podstawowy warunek do rozpisania planu terapii. Bez tej odpowiedzi, zarówno fizjoterapeuta jak i Ty, będziecie "poruszali się" się jak we mgle. Rozumiem Twoje dobre chęci ale szkoda również czasu na samodzielne ćwiczenia w domu, bez fachowej kontroli. Nie znasz się na tym więc i prawidłowe wykonanie ćwiczeń będzie mało prawdopodobne. Szkoda czasu i szkoda zdrowia Twojej pociechy .......

Poszukaj fizjoterapeuty, który w sposób całościowy spojrzy na Twoje dziecko. Zamiast rozdzielać na poszczególne części, połączy je w jedną całość, postawi spójną diagnozę, opracuje plan terapii i przeprowadzi ją. Ty jako rodzic będziesz miał w tym również swój udział. Ćwiczenia w domu owszem tak ale dobrane przez terapeutę i po uprzedniej nauce ich prawidłowego wykonania ........

Wniosek: poszukaj terapeuty pracującego na powięziach w modelu łańcuchowym (metoda GDS) i specjalizującego się w terapii funkcjonalnej (np. PNF).

Powodzenia,
Fizkom

Góra Góra

23 paź 2016, o 09:53

świeżak

Dziękuję za naprowadzenie, będę wiedział kogo szukać - w małych miasteczkach brak fachowców, albo są tacy co są od wszystkiego czyli od niczego. Pozdrawiam

Góra Góra

24 paź 2016, o 22:29

domownik

Jerzy,
Zdaję sobie sprawę, że dostęp do nowoczesnej fizjoterapii często wymaga długich poszukiwań i dalekich podróży. Wychodzę jednak z założenia, że tak jak w przypadku poszukiwań dobrego lekarza, tak i wybór odpowiedniego fizjoterapeuty będzie miał wymierne korzyści.

Powodzenia,
Fizkom

Góra Góra

31 paź 2016, o 12:33

domownik

[quote="fizkom"]Temat resekcji garbu to temat rzeka. Zadaj konkretne pytania.
Chodzi mi przede wszystkim o to jak szybko wraca się do formy. Lekarz powiedział, że mogę wracać na fitness już po 6 tygodniach, w co nie chce mi się wierzyć. I czy mogę odczuwać po tym zabiegu jakieś negatywne skutki. I czy garb zostanie całkiem zlikwidowany czy jest to tylko częściowa poprawa. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Góra Góra

3 lis 2016, o 13:04

świeżak

Witajcie, jestem tu nowa. Jestem mamą siedmioletniej Zuzy, u której rok temu stwierdzono skrzywienie określane na 7stopni (rok temu).
Ja również mam skoliozę - tyle ze 2 łukową, która zatrzymała się ok. 30 stopni i na razie nie daje objawów bólowych.
Zuza już w niemowlęctwie mi się "nie podobała" - gdyż raczkowała w ten sposób, że ciągnęła za sobą prawą nóżkę. Jak poszłam do ortopedy z tym to nic nie robił co jakiś czas kazał robić zdjęcia kolan - dowiedziałam się ze są lekko koślawe. I kazał przychodzić co jakiś czas i zawsze patrzyl na kolana. Na bilansie 6 - latka pediatra się dopatrzyła skoliozy
To było rok temu, teraz nie było robione nowe zdjęcie gdyż wiosną miała zdjęcia w związku ze skręconą nogą w kostce, ale widać że sprawa się pogarsza. :(
Nie wiem do kogo się udać, gdzie rehabilitować żeby nie zaszkodzić a pomóc dziecku..... Mieszkamy na wsi pod Częstochową. Zrobię co w mojej mocy żeby jej pomóc ale... mam oprócz niej jeszcze trójkę dzieci.
Poradźcie, polećcie kogoś kompetentnego możliwie blisko domu.
Pamiętam z dzieciństwa ten koszmar kompleksów........Chciałabym oszczędzić tego córce

Góra Góra

4 lis 2016, o 23:41

domownik

sobolka napisał(a):
Chodzi mi przede wszystkim o to jak szybko wraca się do formy.

Czas powrotu do jako takiego stanu względnego wyciszenia problemów jest bardzo różny. Z mojego doświadczenia wynika, że jest to czas raczej liczony w miesiącach niż w tygodniach.

sobolka napisał(a):
Lekarz powiedział, że mogę wracać na fitness już po 6 tygodniach, w co nie chce mi się wierzyć.
Z punktu widzenia jakości samego procesu gojenia tkanki kostnej to faktycznie okres 6 tygodni. Tyle tylko, że to początek przygody z Gibbektomią a nie koniec. Wynikiem operacji jest faktycznie optyczne zmniejszenie garbu żebrowego (często chwilowe i doraźne) ale absolutnie operacja Gibbektomii nie dotyka przyczyn problemu. Z mojego punktu widzenia to zabieg tylko "kosmetyczny" a jego efekty często nietrwałe bądź generujące problemy jatrogenne. Weź to pod uwagę ..........

sobolka napisał(a):
I czy mogę odczuwać po tym zabiegu jakieś negatywne skutki.

Tak możesz. I będziesz. Na wielu poziomach. Problem bólowy jest jednym z nich. Zmiana wzorca oddechowego kolejnym. Restrykcja (ograniczenie) ślizgu trzewnego w jamie kl. piersiowej i brzusznej następnym. O możliwości wysięku i związanych z tym zrostów w przestrzeni opłucnowej nie wspominam już.

sobolka napisał(a):
I czy garb zostanie całkiem zlikwidowany czy jest to tylko częściowa poprawa
To o co pytasz jest drugorzędne. Dla Ciebie najistotniejsza jest odpowiedź na pytanie czy efekt wizualny operacji Gibbektomi utrzyma się. I właśnie o to pytaj lekarza podejmującego się operacji. W literaturze fachowej można spotkać się z określeniem efektu operacyjnego jako ....."efektu doraźnego......". Zresztą poczytaj na Forum posty osób po takim zabiegu. Szczególnie te, które opisują stan w kilka lat po zabiegu.

Niezależnie od Twojej decyzji chcę podkreślić konieczność terapii po zabiegu pod okiem dobrego osteopaty. To temat na inny wpis więc nie będę go teraz rozwijał.

Fizkom

Ostatnio edytowano 5 lis 2016, o 00:15 przez fizkom, łącznie edytowano 2 razy

Góra Góra

5 lis 2016, o 00:10

domownik

Mama_Samiego,
Zauważony przez Ciebie fakt "pociągania nóżką" podczas raczkowania jest wg. mnie kluczowy, przy określeniu przyczyn skoliozy Zuzy. Świadczy on o istnieniu problemów w napięciu tkanek i asymetrycznej ich pracy juz w wieku niemowlęcym. Szkoda, że działania lekarza ograniczyły się do obserwacji. Szkoda, że skupiono się na lokalnym spojrzeniu na kolana. Tutaj potrzebne było całościowe spojrzenie na problem. Należało wziąć takie elementy pod uwagę jak przebieg ciąży i samego porodu, problemy w wieku noworodkowym i niemowlęcym (ssanie piersi, ulewanie, chlustanie pokarmem, reflux, zaparcia, częste przeziębienia, zapalenie uszu, niepokój po karmieniu, czuwanie zamiast snu itd. itp). Całościowe spojrzenie na dziecko w tych okresach pozwala uniknąć niespodzianek.

Po pierwsze nie wpadaj w panikę. Obecna wiedza medyczna poszła do przodu na tyle, że początki skoliozy absolutnie nie oznaczają wyroku. Możliwości leczenia zachowawczego w Polsce również zmieniły się. Najważniejsze aby rozpocząć właściwe leczenie. Nie polega ono na wzmacnianiu czy też rozciąganiu mięśni. Jego istota jest regulacja napięć tkanek zarówno tych na zew. naszego ciała jak i tych leżących głęboko w jamie brzusznej, kl. piersiowej ale i również w kanale kręgowym i jamie śródczaszkowej (Dura Mater - Opona Twarda).
Piszę o tym nie po to aby Ciebie wystraszyć ale żeby podkreślić złożoność problemów prowadzących do skoliozy. Dobry osteopata będzie wiedział o czym napisałem więc takiego właśnie specjalistę musisz znaleść. Wtedy sama zauważysz jak bardzo zwiększyła się możliwość leczenia zachowawczego skoliozy. Myślę, że będziesz mogła jednocześnie lepiej zrozumieć jakie czynniki spowodowały to, że swoją terapię zakończyłaś z "bagażem kompleksów" .......

Nie rozpaczaj bo nie jesteś w sytuacji bez wyjścia,
Fizkom

Góra Góra

7 lis 2016, o 12:43

świeżak

O Panie Boże!!!
Dobra, nie mam czasu ani kasy do stracenia, poproszę o namiary na kogoś KOMPETENTNEGO.
Ortopeda powiedział że dziewczyna jest "do rehabilitacji" - Poszłam do por. rehabilitacji, ale jakbyście widzieli minę doktora w poradni rehabilitacyjnej.... gdzie mieszkacie?.... jak chcecie to wypiszę miesiąc ćwiczeń grupowych......
Czy jest szansa zatrzymać? Nie potrafił odpowiedzieć.......
Od razu wiadomo ze szkoda czasu, a przy tylu dzieciach nie mam go za dużo.

Góra Góra

9 lis 2016, o 10:15

domownik

fizkom napisał(a):
sobolka napisał(a):
Chodzi mi przede wszystkim o to jak szybko wraca się do formy.

Czas powrotu do jako takiego stanu względnego wyciszenia problemów jest bardzo różny. Z mojego doświadczenia wynika, że jest to czas raczej liczony w miesiącach niż w tygodniach.

sobolka napisał(a):
Lekarz powiedział, że mogę wracać na fitness już po 6 tygodniach, w co nie chce mi się wierzyć.
Z punktu widzenia jakości samego procesu gojenia tkanki kostnej to faktycznie okres 6 tygodni. Tyle tylko, że to początek przygody z Gibbektomią a nie koniec. Wynikiem operacji jest faktycznie optyczne zmniejszenie garbu żebrowego (często chwilowe i doraźne) ale absolutnie operacja Gibbektomii nie dotyka przyczyn problemu. Z mojego punktu widzenia to zabieg tylko "kosmetyczny" a jego efekty często nietrwałe bądź generujące problemy jatrogenne. Weź to pod uwagę ..........

sobolka napisał(a):
I czy mogę odczuwać po tym zabiegu jakieś negatywne skutki.

Tak możesz. I będziesz. Na wielu poziomach. Problem bólowy jest jednym z nich. Zmiana wzorca oddechowego kolejnym. Restrykcja (ograniczenie) ślizgu trzewnego w jamie kl. piersiowej i brzusznej następnym. O możliwości wysięku i związanych z tym zrostów w przestrzeni opłucnowej nie wspominam już.

sobolka napisał(a):
I czy garb zostanie całkiem zlikwidowany czy jest to tylko częściowa poprawa
To o co pytasz jest drugorzędne. Dla Ciebie najistotniejsza jest odpowiedź na pytanie czy efekt wizualny operacji Gibbektomi utrzyma się. I właśnie o to pytaj lekarza podejmującego się operacji. W literaturze fachowej można spotkać się z określeniem efektu operacyjnego jako ....."efektu doraźnego......". Zresztą poczytaj na Forum posty osób po takim zabiegu. Szczególnie te, które opisują stan w kilka lat po zabiegu.

Niezależnie od Twojej decyzji chcę podkreślić konieczność terapii po zabiegu pod okiem dobrego osteopaty. To temat na inny wpis więc nie będę go teraz rozwijał.

Fizkom

Dziękuję bardzo za obszerną odpowiedź. No nie zachęciłeś mnie do poddania się temu zabiegowi. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz, dlaczego lekarz nie wspomniał o tym wszystkim, wręcz przeciwnie, utrzymywał, że skutków ubocznych praktycznie brak, gdy zapytałam o wydolność oddechową, powiedział, że resekcja nie ma na nią wpływu. Natomiast jeśli chodzi o powrót do formy, to dał mi 6 tygodni na powrót na fitness, a nie na powrót do względnego stanu zdrowia. Ciekawi mnie skąd tak odmienny punkt widzenia. Pozdrawiam.

Góra Góra

12 lis 2016, o 00:29

domownik

mama_Samiego napisał(a):
Dobra, nie mam czasu ani kasy do stracenia, poproszę o namiary na kogoś KOMPETENTNEGO.
Mama_Samiego,
Kielce, Warszawa czy Poznań ? Takimi adresami dysponuję.

sobolka napisał(a):
....."No nie zachęciłeś mnie do poddania się temu zabiegowi......"
Fakt, nie brzmi to zbyt zachęcająco.

sobolka napisał(a):
..... " Zastanawia mnie tylko jedna rzecz, dlaczego lekarz nie wspomniał o tym wszystkim, wręcz przeciwnie ....."
..... " Ciekawi mnie skąd tak odmienny punkt widzenia ....."
Przyczyn tak odmiennego punktu widzenia jest kilka. Wymienię tylko jedną z nich.
Rola lekarza operującego kończy się tuż po wypisie ze szpitala. Ujmę to eufemistycznie: to co można było zrobić, zostało już zrobione (zoperowane). W przypadku opisywanych przeze mnie problemów pozabiegowych, pacjent szuka pomocy już pod innymi adresami. Jednym słowem, brak współpracy interdyscyplinarnej i brak przepływu informacji.

Fizkom

Góra Góra

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]