Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? ZGODA
skolios.pl • Zobacz wątek - Pływanie metodą leczenia skolioz
  
» SKOLIOZA FORUM WAD POSTAWY » Specjalne metody leczenia

Zaloguj | Zarejestruj

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

17 kwi 2010, o 00:44

Offline
House
House
Avatar użytkownika
Dołączył(a): 20 lip 2006, o 21:44
Posty: 154

Obrazek

Rozwój nauki, zwłaszcza nauk medycznych , wyłania istotne współcześnie zagadnienie zastosowania pływania jako jednego ze środków nowoczesnego lecznictwa. Osobom z dystonicznymi bocznymi skrzywieniami kręgosłupa zaleca się ćwiczenia w wodzie. Podczas pływania , a więc utrzymywania pozycji poziomej w wodzie , następuje:
1) wyeliminowanie ciążenia masy ciała znajdującego się powyżej miejsca schorzenia, co wpływa na samokorekcję ( w skrzywieniach aktywnych);
2) dodatkowy wymuszony ruch mięśni oddechowych głównych i pomocniczych , biorących udział w akcie oddechowym;
3) wzrost pojemności życiowej płuc do 4,7-5,O l;
4) zwiększony wpływ na układ wegetatywny;
5) rozwój gorsetu mięśniowego , a w szczególności wybiórcze aktywizowanie określonych partii mięśniowych.

Pojęcie pływanie kojarzymy najczęściej ze sportem pływackim lub określoną formą wypoczynku. Tymczasem spełnia ono również inne role. Wydaje się słuszne dokonanie podziału pływania na: a) sportowe, b) rekreacyjne, c) użytkowe, d) lecznicze.

Pływanie lecznicze –hydrokinezyterapia. Coraz częściej wykorzystuje się wodę oraz umiejętność pływania w procesie rehabilitacji. Doświadczenia Tomaszewskiej ( 1950 ), Czergiez-Zade ( 1963 ), Tygerman ( 1964,1965 ) potwierdzają, że gimnastyka wodna przyczynia się istotnie do uzyskania pozytywnych rezultatów w procesie leczenia bocznych skrzywień kręgosłupa. Stąd też można tę formę pływania określić mianem pływania leczniczego.

Ćwiczenia symetryczne w leczeniu skolioz

Ruchy lokomocyjne wykonywane przez pływaka są najczęściej symetryczne. Asymetrycznym praca rąk czy nóg jest z reguły uważana za błąd. W pływaniu korekcyjnym również dąży się do symetrycznej pracy kończyn prawej i lewej strony. Taka praca, w połączeniu z rozlużnieniem mięśni antygrawitacyjnych i elongacją kregosłupa, sprzyja korekcji w przypadku większości wad postawy. W ćwiczeniach symetrycznych u dzieci ze skoliozami korekcję skrzywienia osiąga się przez elongacje kregosłupa. Niezależnie od lokalizacji i kierunku skrzywienia bocznego elongacja powoduje zniesienie lub zmniejszenie każdej skoliozy (przy założeniu, że jest to wada korygująca się- tzw. „miękka”).

Zajęcia z gimnastyki i pływania korekcyjnego są ćwiczeniami grupowymi. Pod okiem jednego instruktora, w grupie dobranej najcześciej pod względem wieku i płci ćwiczy 10-15 dzieci z różnymi rodzajami skrzywień. Dobieranie dla każdego dziecka pozycji asymetrycznej i egzekwowanie jej utrzymania jest trudne i czasochłonne. Dlatego łatwiej i wygodniej jest stosować ćwiczenia symetryczne. Uczestnicy zajęć z gimnastyki korekcyjnej mają, z reguły, małe skrzywienia (postawy skoliotyczne, skoliozy I stopnia) i u nich korekcja skrzywienia przez elongację jest pełna lub prawie pełna. Ćwiczenia asymetryczne rezerwuje się raczej dla rehabilitacji.

Poziome ułożenie ciała w wodzie stwarza optymalne warunki do osiagnięcia korekcji bocznego skrzywienia kręgosłupa. Wykonując ruchy lokomocyjne w wodzie wpływamy na likwidację dystonii mięśniowej i tworzenie silnego gorsetu mięśniowego, mającego utrzymać kręgosłup w prawidłowym, skorygowanym ułożeniu.

W kinezyterapii skolioz są stosowane zarówno ćwiczenia symetryczne wykorzystujące fakt, że przez elongację kręgosłupa można uzyskać jego pełną lub znaczną korekcję, jak i ćwiczenia asymetryczne, w których pozycję wyjsciowa i ruch dobiera się tak, aby powodować korekcyjne lub hiperkorekcyjne ustawienie kręgosłupa. Również w zajęciach korekcyjnych w wodzie prowadzonych dla dzieci z bocznym skrzywieniem kręgosłupa należy wyróżnić pływackie ćwiczenia korekcyjne symetryczne i asymetryczne.
słującego rąk.


Ćwiczenia asymetryczne w leczeniu skolioz


W kinezyterapii bocznych skrzywień kręgosłupa często – oprócz ćwiczeń symetrycznych – są stosowane także ćwiczenia asymetryczne. Tutaj korekcję uzyskuje się przez odpowiednie asymetryczne ułożenie ciała, skośne ustawienie barków i bioder. Ćwiczenia asymetryczne ustawiają kręgosłup w pozycji korekcyjnej lub hiperkorekcyjnej. Asymetryczne ćwiczenia korekcyjne powinny być prowadzone w rehabilitacji. Wymagają one wysokich kwalifikacji prowadzącego i indywidualnej pracy z dzieckiem. Ponadto wymagają również indywidualnego dobrania pozycji i ruchów dla każdego dziecka, zapewnienia stabilizacji sąsiednich odcinków kręgosłupa oraz doboru dzieci w grupy pod względem rodzaju wady.

W przypadku zajęć z pływania korekcyjnego podział ten jest podyktowany techniką prowadzenia pływackich ćwiczeń asymetrycznych. Prowadzący te ćwiczenia wyróżniają 4 grupy skolioz:

o jednołukowe w odcinku piersiowym,
o jednołukowe w odcinku lędżwiowym,
o jednołukowe w odcinku piersiowo-lędżwiowym,
o dwułukowe piersiowo-lędzwiowe.Analizując wpływ asymetrycznych ćwiczeń pływackich na boczne skrzywienia kręgosłupa można się posłużyć statycznym schematem określającym zmiany w ukształtowaniu linii kręgosłupa w płaszczyźnie czołowej zależnie od ustawienia linii bioder i barków. Charakteryzuje się on tym, że:

o przy poziomym ustawieniu linii barków i bioder kręgosłup utrzymuje linię pionową,
o przy skośnym ustawieniu linii barków kręgosłup wygina się w odcinku piersiowym w stronę barku ustawionego wyżej,
o skośne ustawienie linii bioder powoduje wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, w stronę niższego biodra.

W skoliozach jednołukowych piersiowych nogi powinny wykonywać ruchy symetryczne. Mogą to być ruchy jak w stylu grzbietowym, klasycznym lub kraulu. Warunkiem zastosowania pracy nóg do stylu klasycznego jest symetryczność pracy prawej i lewej nogi. Jeżeli dziecko pracuje nogami asymetrycznie należy bezwzględnie wyeliminować ten błąd lub zrezygnować z pracy nóg do stylu klasycznego.

Iwanowski w swoich pracach zwraca uwagę, że jeżeli łuki skrzywienia w skoliozie dwułukowej piersiowo-lędźwiowej są krótkie i znajdują się blisko siebie, to należy zrezygnować z asymetrycznych ćwiczeń pływackich na rzecz pływania symetrycznego.

Stosowanie asymetrycznych ćwiczeń pływackich w leczeniu bocznych skrzywień kręgosłupa wydaje się być wskazane w przypadku dużych skrzywień(przełom I i II stopnia i większych). Powinno się dla nich indywidualnie dobierać pozycje korekcyjne i ćwiczenia pływackie-zależnie od lokalizacji, lateralizacji i możliwości korekcji skrzywienia. Przedstawione dotychczas przykłady należy dostosować indywidualnie dla każdego dziecka.

Pływania asymetrycznego nie powinno się stosować:

* w skoliozach wielołukowych ,
* w skoliozach dwułukowych o krótkich i zlokalizowanych blisko siebie łukach,
* w skoliozach o małym łuku skrzywienia,
* w zespołach, gdzie nie ma wprowadzonego podziału ćwiczących na grupy jednorodne pod względem miejsca i liczby łuków skrzywienia.

Korzystny korekcyjnie efekt stosowania asymetrycznych ćwiczeń pływackich opisany przez Iwanowskiego wystąpił w grupie dzieci, które były poddane intensywnej terapii. Dzieci pływały 10-16 godzin zegarowych w miesiącu, pokonując dystans 10-15 kilometrów. Średnio w czasie ½ godziny (tyle obecnie wynosi czas jednostki lekcyjnej na basenie) pokonywały 450÷500 metrów, czyli 18÷20 basenów (25-metrowych). Wydaje się mało prawdopodobne, aby eksperyment ten można było powtarzać powszechnie. Przy niedostatku basenów i niemałych kosztach, trzeba ponosić za korzystanie z basenu, zagwarantowanie dzieciom kilkunastu godzin zegarowych pływania miesięcznie (czyli codziennych ½-godzinnych zajęć pływania) jest praktycznie nierealne. Potwierdza to stanowisko, że pływanie powinno się traktować jako uzupełnienie podstawowej formy terapii dzieci z wadami postawy, jaką powinny być ćwiczenia korekcyjno-rehabilitacyjne na lądzie – w sali gimnastycznej.
źródło ściąga.plGóra Góra
  Zobacz profil WWW
 
Twoje reklama na forum
Szczegóły postu

16 paź 2010, o 12:39

Offline
domownik
Avatar użytkownika
Dołączył(a): 28 sty 2009, o 12:09
Posty: 574
Lokalizacja: Wrocław

mam ponad 17 lat i nie umiem pływać.. mam dużą skoliozę - prawie 70 stopni.. mogłabym nauczyć się pływać?


Góra Góra
  Zobacz profil

18 paź 2010, o 13:40

Offline
domownik
Avatar użytkownika
Dołączył(a): 22 lip 2006, o 00:57
Posty: 530
Lokalizacja: Myszkow

jasne że można się nauczyć pływać :D Wystarczy wejść do wody i próbować pływać pamiętając o oddychaniu . Można poprosić ratownika o nauczenie jak należy się poruszać że by to fajnie wszystko szło...
Z deseczką najlepiej jest się uczyć.


Góra Góra
  Zobacz profil

18 paź 2010, o 17:54

Offline
domownik
Dołączył(a): 16 paź 2010, o 22:00
Posty: 34

Może wykup sobie kurs nauki pływania. A jak się strasznie boisz, że ten strach aż Ciebie paraliżuje, to może wykup sobie indywidualne lekcje z trenerem pływania, który będzie wchodził z Tobą do wody, będzie Ciebie pilnował itp. W sumie są kursy nauki pływania dla dorosłych ludzi, więc nie jesteś za stara na naukę. A ruch zawsze się przydaje


Góra Góra
  Zobacz profil

18 paź 2010, o 19:04

Offline
domownik
Avatar użytkownika
Dołączył(a): 28 sty 2009, o 12:09
Posty: 574
Lokalizacja: Wrocław

to, że mogę wykupić lekcje z pływania to wiem ;))
tylko raczej chodziło mi o moją skoliozę.. jest dość duża to by nie przeszkadzało ?


Góra Góra
  Zobacz profil

19 paź 2010, o 19:30

Offline
domownik
Dołączył(a): 21 lip 2007, o 10:30
Posty: 414
Lokalizacja: łódzkie

pływanie odciążyłoby Twój kręgosłup i chociaż przez te 45 min na basenie, nie byłby on tak narażony na obciążenie.
myślę, że dla ostro pokrzywionego to byłoby jeszcze lepiej niż dla prostego :)


Góra Góra
  Zobacz profil

19 paź 2010, o 20:13

Offline
domownik
Dołączył(a): 16 paź 2010, o 22:00
Posty: 34

Ja uczyłam się pływać przy ok. 64 stopniach skrzywienia i jak się pytałam lekarza, to usłyszałam, że nie ma żadnych przeciwwskazań, pływanie jest nawet wskazane i najlepiej to pływać tak 1-2 razy w tygodniu rekreacyjnie. Usłyszałam też, że pływanie spowalnia powstawanie zwyrodnień w kręgosłupie.


Góra Góra
  Zobacz profil

20 paź 2010, o 16:20

Offline
domownik
Avatar użytkownika
Dołączył(a): 28 sty 2009, o 12:09
Posty: 574
Lokalizacja: Wrocław

dziękuję za odpowiedzi:) może się przełamię.. ;)


Góra Góra
  Zobacz profil

20 paź 2010, o 16:55

Offline
domownik
Dołączył(a): 21 lip 2007, o 10:30
Posty: 414
Lokalizacja: łódzkie

spróbuj, bo naprawdę warto!


Góra Góra
  Zobacz profil

20 paź 2010, o 17:57

Offline
domownik
Avatar użytkownika
Dołączył(a): 28 sty 2009, o 12:09
Posty: 574
Lokalizacja: Wrocław

pewnie gdybym też mieszkała w miejscowości gdzie byłby basen to tez było by mi się łatwiej dopasować ;) bo dojazdy są uciążliwe...


Góra Góra
  Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załącznikówPodobne tematy


Szukaj:
Skocz do:  
cron