Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? ZGODA
skolios.pl • Zobacz wątek - Zdjęcie pleców, prośba o poradę

» SKOLIOZA FORUM WAD POSTAWY » Zdjęcia naszych pleców

Zaloguj | Zarejestruj

7 wrz 2016, o 13:10

świeżak

Właśnie wróciłem od ortopedy. Nie powiem, że byłem wizytą zachwycony, bo bym skłamał. Lekarz mi powiedział, że w wieku szesnastu lat będzie ciężko z wyprostowaniem skoliozy, no ale COŚ TAM może się wyprostuje. Jestem świadomy tego, że zbyt późno wziąłem się za siebie. Niestety przeszłości nie zmienię. Od razu zrobiono mi prześwietlenie kręgosłupa i lekarz je od razu obejrzał. Nie dowiedziałem się, ile wynosi moje skrzywienie. Dostałem tylko skierowanie na rehabilitację, a ośrodek mam sobie sam wybrać... Podobno w szpitalu Korczaku w Łodzi jest najlepszy, ale nie wiem... Może wiecie, gdzie w Łodzi jest najlepsza gimnastyka? I mam jeszcze jedną prośbę. Możecie ocenić zdjęcie moich pleców? Czy to skrzywienie jest aż takie wielkie, że powinienem dramatyzować? Na oko ile wynosi? Ja wiem, że na oko się nie oblicza, ale nie zależy mi tutaj na bardzo dokładnych pomiarach. Czy mogę raczej prowadzić normalne życie i uprawiać sporty jakie chcę? Oczywiście bez przesady. Ortopeda mi powiedział, że mogę pływać na plecach, a o żabce mam zapomnieć. Jeżeli takie zdjęcie jest złe, to mi powiedzcie, bo nie ogarniam zgrywania tych zdjęć z płyty i tylko to mi się udało na niej znaleźć.

Załączniki:
kregoslup.png

Góra Góra

Twoje reklama na forum
Szczegóły postu

7 wrz 2016, o 14:06

domownik

Dużej skoliozy to Ty nie masz, możesz mieć może kilkanaście stopni (15-19 stopni). Ale wiesz jak to jest jak ktoś coś na oko powie-jeden powie, że możesz mieć 15 stopni, drugi powie 30 stopni, a ktos powie jeszcze więcej i później będziesz miał problem kogo posłuchać. Jak ja byłam w szpitalu na oddziale rehabilitacyjnym, to pacjenci się porównywali-dziewczynie że skoliozą 35 stopni ludzie dawali ok. 55 stopni. A u mnie przy skrzywieniu 60 stopni ludzie dawali ok. 30-35 stopni. I widzisz jaka jest rozpiętość-osobie ze skoliozą 35 stopni dają ok. 55 stopni, a mi w przypadku 60 stopni dawano 30-35 stopni. Jak pójdziesz na rehabilitację, to moze poproś rehabilitanta o wyliczenie stopni. Jeśli chodzi o to jak funkcjonować z taką skoliozą, to lepiej zapytać lekarza. Wiele osób żyje normalnie ze skoliozą-są osoby pracujące fizycznie itp. Gadałam raz z babką, która jest pielęgniarką na ortopedii i ona sama mówiła, że ona ma skoliozę, ale pracuje w szpitalu, nieraz dźwignie jakiegoś pacjenta itp. i daje radę. Jak jest sama lekka skolioza, bez operacji, nie ma dodatkowych chorob itp., to ludzie funkcjonują normalnie, nawet nie odczuwają jakoś mocno tego kręgosłupa. Niektórzy ludzie mają małą skoliozę i o tym nie wiedzą, dopiero coś wyjdzie np. u lekarza medycyny pracy jak robi się prześwietlenie klatki piersiowej.

Góra Góra

16 wrz 2016, o 08:32

domownik

Darnok,
Odpisuję, zgodnie z obietnicą .......

Ze zdjęcia jakie zamieściłeś na Forum można co najwyżej ocenić (orientacyjnie) jakie skrzywienie masz w obrębie kręgosłupa. W tym przypadku niewielkie.
Musisz zdać sobie jednak sprawę, że skolioza dotyczy zawsze całego ciała. Jest ona widoczna w obrębie kk. dolnych. miednicy, klatce piersiowej i czaszce. W związku z tym na podstawie RTG kręgosłupa trudno dokonać nawet pobieżnej ale całościowej oceny.
Całościowa ocena ustawienia Twojego ciała w przestrzeni powinna być dokonana na pierwszej, konsultacyjnej wizycie. Powinna ona dotyczyć ustawienia całego kośca ale przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie jakie struktury anatomiczne są odpowiedzialne za to ustawienie. W związku z tym, ortopeda z racji swojej profesji nie jest w stanie dokonać takiej właśnie oceny. To zadanie dla dobrego fizjoterapeuty i/lub osteopaty i/lub rolfera .....

Oczywiście wiek pacjenta jest czynnikiem sprzyjającym / utrudniającym terapię skoliozy. Jednak wiek kostny nie przekreśla możliwości uzyskania poprawy. Efekty terapii w większym stopniu zależne są umiejętności globalnego spojrzenia na pacjenta i szerokiej wiedzy z zakresu anatomii. W przypadku skolioz, leczenie zachowawcze dotyczące tylko "kręgosłupa" to duży błąd. Zazwyczaj kończy się pogłębieniem asymetrii całego ciała. Niestety, to fakt który jest w większości niedostrzegany lub pomijany ........

Terapia asymetrii ciała (skolioza) opiera się na regulacji ciśnień w jamach ciała, regulacji napięć powięziowo-mięśniowych, inhibicji napięć na poziomie więzadeł trzewnych i likwidacji dysfunkcji na poziomie ślizgu trzewnego. Powinna dodatkowo opierać się na dokładnym badaniu funkcjonalnym narządu ruchu tak aby móc wygaszać nieprawidłowe wzorce ruchowe i torować prawidłowe. Sam widziesz, że wymaga to dużej wiedzy, umiejętności i doświadczenia.
Przy wyborze ośrodka, kieruj się przygotowanie merytorycznym i praktycznym terapeuty, z którym przyjdzie Ci współpracować. Najlepiej gdyby fizjoterapeuta pracował przynajmniej w koncepcji łańcuchów mięsniowo-stawowych GDS i miał doświadczenie w pracy metodą funkcjonalną (np. PNF). Nie będzie łatwo znaleść takiego fizjoterapeutę, pracującego jednocześnie na NFZ ale próbuj. Kto nie szuka ten nie znajdzie .......

Zalecenia ortopedy dotyczące pływania są nadzwyczaj nieprecyzyjne. Napiszę wprost. Możesz pływać każdym stylem, pod warunkiem, że Twoje ciało potrafi wykonać ruch symetryczny (styl klasyczny) lub gdy asymetryczny styl (np. styl grzbietowy i crawl) nie pogłębia obecnej asymetrii ciała jeśli takową masz. Sam sobie odpowiedz, czy jesteś w stanie skontrolować podczas pływania te elementy.
Polecanie tego czy innego stylu jako czynnika korygującego asymetrię ciała, bez indywidualnego podejścia do każdego pacjenta, wynika moim zdaniem z całkowitego braku zrozumienia jak funkcjonuje nasze ciało podczas ruchu i jakie elementy mogą mieć wpływ na jego asymetryczne ustawienie. O bezrefleksyjnym zalecaniu pływania na skoliozę pisałem już nie raz. Jeśli chcesz, cofnij się do moich starszych postów .......
Odnośnie innych sportów, moje sugestie są podobne. Możesz uprawiać (nie przeszedłeś operacji) każdą dyscyplinę pod warunkiem, że nie generuje ona nieprawidłowych wzorców ruchowych i nie nasila samego skrzywienia. Często należy odpowiednio poprowadzić terapię aby móc prawidłowo wykonywać dane czynności ruchowe Tę kwestię powinno się omówić ze swoim fizjoterapeutą / osteopatą. Raz jeszcze podkreślam, że powinien on posiadać nie tylko tytuł zawodowy ale i szeroką wiedzę. Dyplomy wiszące na ścianie nie wyleczą asymetrycznego ciała ......

Jeśli będziesz miał pytania, pytaj. Odpowiem jednak na nie po 25 września. Jestem obecnie w długiej podróży ...........

Powodzenia,
Fizkom

PS. Domyślam się, że część słownictwa jakie użyłem jest dla Ciebie nowością. Nie stresuj się tym tylko sięgnij do odpowiednich źródeł.

Góra Góra

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]