Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? ZGODA
skolios.pl • Zobacz wątek - Krzywa klatka piersiowa oraz plecy

» SKOLIOZA FORUM WAD POSTAWY » Zdjęcia naszych pleców

Zaloguj | Zarejestruj

15 kwi 2016, o 11:25

świeżak

Witam
Proszę was o ocenę tych zdjęć oraz mam pytanie do fizkoma. W swoich postach często polecasz terapie powięziową. Jak myślisz sprawdziła by się u mnie, jakich efektów mogę się po niej spodziewać. Mieszkam w okolicach Katowic, może znasz jakiegoś specjalistę z tych stron
Z góry dziękuję
http://ifotos.pl/z/ssehaep
http://ifotos.pl/z/ssehawh
http://ifotos.pl/z/ssehash

Góra Góra

Twoje reklama na forum
Szczegóły postu

18 kwi 2016, o 22:02

domownik

Suhinsky,
Wiem, że język anatomiczny nie jest dla Ciebie nowością więc będę pisał bez zbytnich uproszczeń

Na zdjęciach, które umieściłeś kk. dolne są widoczne tylko częściowo lub "ucięte". Ocena ustawienia ciała bez uwzględnienia kk. dolnych będzie więc oceną niepełną. Myślę jednak, że kierunek działań przewidzianych dla Ciebie uda mi się przedstawić w miarę kompletnie.

Ze zdjęć w A-P i P-A wynika, że Twoja postawa jest całkiem dobrze skompensowana i brak w niej wyraźnych asymetrii na poziomie szyi, obręczy barkowej i miednicznej. Widoczny jest natomiast asymetryczny kształt mostka. I jedno, i drugie, i trzecie przemawia za tym, że Twoje ciało od dłuższego czasu (od urodzenia?) poddane zostało asymetrycznym napięciom tkankowym wewnątrz ciała z jednocześnie dobrą kompensacją napięciową mięśni zewnętrznych. Aby to wykluczyć bądź potwierdzić należałoby zrobić kompletny wywiad z okresu okołoporodowego, noworodkowego i niemowlęcego. Zapytaj przy okazji rodziców o sposób rozwiązania ciąży, problemy z pielęgnacją, ssaniem piersi, kolkami, zaparciami, ulewaniem pokarmu, refluxem, zapaleniem ucha środkowego itp. itd. Ważne są również informacje na temat urazów, ew. operacji i wszelkich innych problemów zdrowotnych w okresie przedszkolnym, szkolnym i późniejszym. Dodatkowo dokładne badanie palpacyjne i testy funkcjonalne w gabinecie fizjoterapeuty/osteopaty będą niezwykle pomocne w precyzyjnej ocenie napięć i przesuwalności tkanek na poziomie Twojego tułowia (wnętrza kl. piersiowej i jamy brzusznej również).

Wracając do asymetrycznie ukształtowanego mostka, jego kształt jest wynikiem napięć wew. jamy klatki piersiowej. Należy jednak pamiętać, że napięcia te są nierozłączne z rozkładem napięć tkanek trzewnych, łącznotkankowych i mięśniowych na poziomie jamy brzusznej oraz ze strukturą mięśniową, która te dwa poziomy integruje - Diaphragmą (Przepona Klatkowa). To ich wspólne oddziaływanie na siebie, zmieniło położenie środka ciężkości Twojego ciała. Jest on teraz przesunięty bardziej w lewą stronę czego efektem będzie nierównomierne obciążenie kk. dolnych. Ty akurat mocniej obciążasz lewą k. dolną. Jeśli się mylę, to mnie popraw.
Przy okazji spójrz w lustrze na oba swoje łokcie. Czy zauważasz ich różne ustawienie w chwili, gdy obie dłonie, powierzchnią dłoniową zwrócone są w stronę lustra. Jeśli prawy łokieć faktycznie jest w koślawym ustawieniu (zdjęcie nie pozwala na jednoznaczną ocenę), to masz właśnie przykład tego w jaki sposób Twoje ciało poradziło sobie z nieprawidłowym napięciem w obrębie tułowia i przeniesieniem środka ciężkości w lewo.........

Na zdjęciu bocznym, o nieprawidłowym rozkładzie napięć i ciśnień wew, jamy brzusznej i kl. piersiowej, świadczy ........... ustawienie szczytu Twojej kifozy piersiowej i Twojej szyi. To ich pozycja mówi mi, że możesz mieć problemy napięciowe na poziomie gardła, tchawicy i oskrzeli (bóle gardła bez przyczyny, "kluska w gardle", częsty katar, "zapalenie zatok i ucha wew", anginy), bóle głowy, problemy podczas ruchu szyją, problemy podczas przełykania, problemy na poziomie jamy brzusznej, a nawet zwarcia zębowego itp, itd. Oczywiście tego typu problemy możesz mieć ale nie wcale nie musisz. Wszystko zależne jest od zdolności kompensacyjnych Twojego organizmu i czasu w jakim to się odbyło ........

Reasumując: Terapia Powięziowa daje ogromne możliwości terapeutyczne w zakresie reedukacji postawy ciała i jego funkcjonowania. Myślę jednak, że w Twoim przypadku będzie ona tylko wstępem do właściwej terapii. Ty przede wszystkim potrzebujesz Terapii Visceralnej (Trzewnej). Jej celem będzie nie tyle zmiana kształtu klatki piersiowej co poprawa ślizgu trzewi podczas ruchów oddechowych Tłoczni Brzusznej oraz zoptymalizowanie wzorca oddechowego. Dzięki temu również Twoja szyja znajdzie się w bardziej komfortowym ustawieniu.

Przeczytaj uważnie to co napisałem powyżej. Jeśli będziesz miał pytania - pytaj.

Fizkom

Góra Góra

20 kwi 2016, o 18:15

świeżak

Dziękuję, że poświęciłeś mi chwilę czasu
Ok, a wiec tak, jeśli chodzi o dzieciństwo to w wieku chyba dwóch, może trzech lat spadłem na beton z około 2m,nie był to w każdym razie upadek na nogi, ale nie pamiętam czy spadłem na plecy, czy na klatkę. Poza tym większych problemów nie było. Jeśli chodzi o teraźniejszość to wszystkie te problemy co wymieniłeś u mnie występują, w szczególności: bóle głowy oraz kluska w gardle, zaraz po wstaniu
Co o tym sądzisz? Myślisz, że to ten upadek mógł mieć na to wpływ. Rodzice którzy to widzieli mówili mi, że wyglądało to bardzo źle, natomiast ja wstałem i było wszystko ok.
Znasz może jakiegoś dobrego specjalistę od tej terapii?

Góra Góra

20 kwi 2016, o 22:15

domownik

suhinsky napisał(a):
........"Dziękuję, że poświęciłeś mi chwilę czasu........"
Jesteś jedną z niewielu osób na tym Forum, która nie zapomniała czarodziejskiego słowa: "Dziękuję"

suhinsky napisał(a):
........"Ok, a wiec tak, jeśli chodzi o dzieciństwo to w wieku chyba dwóch, może trzech lat spadłem na beton z około 2m ......."
........"Co o tym sądzisz? Myślisz, że to ten upadek mógł mieć na to wpływ........."
BINGO !!

suhinsky napisał(a):
........"Jeśli chodzi o teraźniejszość to wszystkie te problemy co wymieniłeś u mnie występują, w szczególności: bóle głowy oraz kluska w gardle, zaraz po wstaniu........"
O problemach z przełykaniem ('kluska w gardle") pisałem do Ela 111.
viewtopic.php?f=19&t=2568&p=33821#p33821

suhinsky napisał(a):
Znasz może jakiegoś dobrego specjalistę od tej terapii?
Podaj rejon Polski.

Fizkom

Góra Góra

20 kwi 2016, o 22:44

świeżak

Dziękuje, z racji tego, że nie robisz tego za pieniądze, a z dobrej woli i pomagasz wielu osobom. Takich ludzi naprawdę rzadko się spotyka. Jestem ze śląska, także jeśli znasz jakiegoś dobrego specjalistę to byłoby to dla mnie bardzo pomocne :)

Góra Góra

23 kwi 2016, o 14:08

domownik

Zajrzyj na PW.

F.

Góra Góra

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]