Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? ZGODA
skolios.pl • Zobacz wątek - Niewielkie skrzywienie [wiek 19-20 lat]

» SKOLIOZA FORUM WAD POSTAWY » Zdjęcia naszych pleców

Zaloguj | Zarejestruj

24 mar 2016, o 13:25

domownik

Mati najpierw muszą postawić Tobie diagnozę czy masz w ogóle skrzywienie i czy ono nadaje się na leczenie. Już widzę sobie wmawiasz, że masz skrzywienie bez zdiagnozowania. Lekarz jakiś rzucił Ci mimochodem niewielkie, w ogóle to był ortopeda? Najpierw diagnoza potem działanie. Bez dobrze postawionej diagnozy nie ma działania i rozmowy o jakimkolwiek skrzywieniu. Alicja podała Ci linki do stron gdzie możesz poszukać kogoś z Twojego miasta. Tu są osoby z poważnymi problemami kręgosłupa i niekiedy jadą po kilkanaście kilkaset km aby specjalista je obejrzał.

Góra Góra

Twoje reklama na forum
naszaklinika.com.pl
Szczegóły postu

24 mar 2016, o 14:31

domownik

Nie był to ortopeda.
Czy diagnozę może postawić fizjoterapeuta? I czy gdyby byłoby skrzywieniec to nie jest za późno na leczenie (wydaje mi się ze mówił on iż do 25 roku życia coś można zrobic?

Góra Góra

24 mar 2016, o 15:26

domownik

Tak może. Bez diagnozy nie ma co mówić o leczeniu. A leczy się ludzi nawet 60 letnich.

Góra Góra

24 mar 2016, o 15:32

domownik

Wiem ale chyba w wieku 60 lat nie ma szans na usunięcie skrzywienia?
A mi zależy najbardziej na pozbyciu się bocznego skrzywnia kręgosłupa

Góra Góra

24 mar 2016, o 15:41

domownik

Jeżeli nie byłeś u ortopedy, tylko o skoliozie powiedział jakiś inny lekarz, to nie ma co słuchać takich diagnoz. Nie każdy lekarz zna się na skoliozie. Nawet nie każdy ortopeda zna sie na skoliozach czy dyskopatii. Część ortopedów specjalizuje się we wstawianiu endoprotez, operwcjach na stopy, na ręce, część zajmuje się tzw. urazówką, a tylko niektórzy lekarze ortopedzi specjalizują się w skoliozach. Dobry rehabilitant może postawić diagnozę i może zlecić rehabilitację. W każdym wieku można leczyć kręgosłup. Ale według mnie powinieneś pójść do dobrego ortopedy i do rehabilitanta. Jeżeli ,,wypadł dysk", to powinieneś poprosić lekarza o skierowanie na dodatkowe badanie (tomograf albo rezonans), bo sam rentgen mało pokazuje. A tomograf czy rezonans to dokładniejsze badania i dzięki temu lepiej postawi się diagnozę, lepiej dobrać leczenie itp. Dodam tylko że na rezonans są służące kolejki niż na tomograf (czasem na rezonans są kolejki typu rok-zależy od przychodni, szpitala itp.), na tomograf można szybciej się dostać, krócej czeka się w kolejce. Ale to lekarz powinien dobrać badanie

A skoliozę prostuje się nawet u 30 letnich ludzi. Tylko Ty musisz pójść do ortopedy, żeby ortopeda stwierdził, że to na pewno skolioza, bo jak jest poniżej 10 stopni, to nie ma skoliozy, a skolioza zaczyna się od 10 stopni. Stopnie to nie wszystko, jeżeli już wypadł dysk, to powinieneś zająć się też tym problemem.

Jeżeli chodzi o szukanie lekarza czy fizjoterapeuty od kręgosłupa, to możesz wybrać kogoś stąd: https://www.znanylekarz.pl/choroby-kregoslupa/lodz

Ale nie zafiksuj sie tylko dlatego, że jakis lekarz rzuci ,,skolioza", tylko najpierw idź do specjalisty. Przykładowo mi lekarze mówili niejedno, ale to trzeba przebadać i skonsultować. Sam mówiłeś, że nie byłeś u ortopedy. Mi kiedyś lekarz powiedział, że jak np. internista wypowiada sie o skoliozie, to tak jakby okulista zajmował się leczeniem guza mózgu, że każdy lekarz ma swoją ,,działkę" i lepiej żeby jeden drugiemu nie wchodził w drogę. Dlatego lepiej pójść najpierw do specjalisty, a dopiero później należy się martwić

Ostatnio edytowano 24 mar 2016, o 16:00 przez Alicja25, łącznie edytowano 1 raz

Góra Góra

24 mar 2016, o 15:57

domownik

Skoliozą określa się zniekształcenie wynoszące ponad 10° w płaszczyźnie czołowej.
Jeśli więc masz 10stopni lub mniej to wszystko mieści się w normie.
Myślę, że w Twoim przypadku wystarczy wzmocnienie mięśni poprzez regularne pływanie i dbanie o właściwą aktywność fizyczną. Jak pójdziesz do rehabilitanta to na pewno da Ci wskazówki.

Góra Góra

24 mar 2016, o 17:11

domownik

Wiec mój wiek nie jest przeszkodą? Nawet w późniejszym i powiedzmy skrzywieniem 15° można coś zrobić?
Pamiętam ze jak robiłem to zdjęcie Ton pomimo komendy by stać prosto to z bólu i tak trzymałem delikatnie prawe ramię w gorze (ogólnie przechyłu baaardzo niewielkim stopniu byłem na prawo) i zastanawiam się czy to nie spowodowało takiego wybrzuszenia i czy nie ukrył skrzywnie w lewo? Łeb ew. Zmniejszyło to z prawej strony?

Czy basen (pływanie na plecach) rozwiąże sprawę? Tznpomoże w prostowanie skrzywienia?

Góra Góra

24 mar 2016, o 21:18

domownik

Kontaktował em się telfonic nie juz z jednym fizjoterapeuta który kategorycznie powiedział iż nawet jeśli mam to już nie da rady nic zmienić, zmniejszyć tego.skrzywienia w tym wieku. Tylko stabilizacja obecnego stanu pozostaje.
Z wypowiedź na forum wynikało ze można ze mój wiek nie jest przeszkodą. Wiec czy ten specjalista miał rację?

Góra Góra

24 mar 2016, o 21:55

domownik

żaden szanujący się specjalista nie będzie diagnozował pacjenta na odległość (telefonicznie, internetowo). Muszą Ciebie zbadać - postawić diagnozę co Ci jest. Piszesz cały czas o skrzywieniu... lekarz ogólny powiedział o niewielkim czyli nawet nie wiadomo ile masz dokładnie stopni. No i rzeczą ludzką jest mylić się - więc konsultuj siebie u innych specjalistów ale nie telefonicznie :facepalm:

Góra Góra

24 mar 2016, o 23:16

domownik

RozumieM
Chciałem mu przedstawić po której sprawę i umówić się na wizytę lecz ta odpowiedz mnie zniechęcila.
Czy w moim przypadku w przypadku takiego wieku można korygować kręgosłup? Usunąć wadę?
Czy ten spacjalista miał jednak racje i się nie da, nie ma szans?

Góra Góra

25 mar 2016, o 00:20

domownik

Mati512 napisał(a):
......."W sierpniu zeszłego roku miałem silny ból pleców. Jak sie okazalo był to wypadniety dysk. Oraz napięcie mięśni po prawej Stronie kręgosłupa . Zostało mi zrobione to zdjęcie. Czy widoczna krzywizna jest powodem tego wypadniecia i napięcia? Czy można ją prostować? Mam 19 lat za pół roku 20.
Czy można "wyprostować" mój kręgosłup?
Czy krzywizna jest duża?
Zależy mi na tym żeby był on porstrzy i to chce osiągnąć
Czy ćwiczenia na siłowni pomogą?
Basen? Zależy mi na usunięciu tego defektu........

Przede wszystkim, zostaw swój prosty kręgosłup w spokoju. Jego niewielkie skrzywienie (jest w granicach fizjologii), podobnie jak u większości osób jest wynikiem lateralizacji naszego ciała. Nikt nie jest idealnie prosty. Faktycznie, na RTG widać, że Twój prawy bark jest uniesiony wyżej ale może być to zarówno: 1. ustawienie dla uśmierzenia bólu jak i włąsnie to 2. ustawienie barku może generować ból. ........

Osoby piszące o konieczności postawienia diagnozy dot. przyczyn Twojego bólu maja rację. Najpierw diagnoza a dopiero potem plan leczenia i ew. terapia.
Przyczyn bólu w obrębie pleców może być wiele. Nie ma sensu ich tutaj przytaczać. Szkoda czasu na dywagacje. Tak samo szkoda czasu na rozmowy telefoniczne i pytania "co To może być" i "czy można To leczyć". Bez badania, odpowiedź na pierwsze i drugie pytanie to "strzał w ciemno". Szkoda nerwów bo przyczyna bólu może być prozaiczna, czego Ci życzę ..........

Nie jestem przekonany czy w Twoim przypadku pierwszym specjalistą oglądającym Ciebie powinien być ortopeda. Na Twoim miejscu szukałbym dobrego fizjoterapeuty i/lub osteopaty, który pracuje tzw. terapią "miękką" (Terapia Powięziowa). Dokładny wywiad i badanie w gabinecie powinno pomóc w odpowiedzi na pytanie: czy i jakie badanie obrazowe należy wykonać oraz postawić prawidłową diagnozę. Wykonanie badania obrazowego (TK, MRI) bez wywiadu, palpacji, testów to błąd w sztuce medycznej. Na chwilę obecną tę kwestie pozostaw otwartą.

Powodzenia,
Fizkom

Góra Góra

25 mar 2016, o 08:54

domownik

Poprosiłbym o odwiedź na ostatnie pytanie.
Rozmawiałem z fizjoterapeuta jestem umówiony na poniedziałek 04.04
Czy jeśli teraz w wniku badania i opisu wyszło większe skrzywienie itp to czy w wniku ćwiczeń i Rechamibiliatacji mam szansę na jego zmniejszenie lub nawet calkowite pozbycie?

Góra Góra

25 mar 2016, o 12:36

domownik

Mati, fizkom jest specjalistą w swojej dziedzinie, szczerze wątpię by inny fizjoterapeuta stwierdził co innego np większe skrzywienie. A na Twoje pytanie odpowiedział już fizkom w swoim poście :)

Góra Góra

25 mar 2016, o 13:58

domownik

Jeśli dobrze rozumiem
Można w tym wieku?
A czy basen pomaga przy zmniejszaniu skrzywienia?

Góra Góra

25 mar 2016, o 13:59

domownik

Jeśli dobrze rozumiem
Można w tym wieku?
A czy basen pomaga przy zmniejszaniu skrzywienia?

Góra Góra

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]