» SKOLIOZA FORUM WAD POSTAWY » Zdjęcia naszych pleców

Zaloguj | Zarejestruj

12 sty 2014, o 21:00

domownik

Witam, jak na oko wyglada moja skolioza ? Lekarz mowil, ze operacji nie potrzebuje a wada sie nie powiekszy poniewaz mam juz 23 lata. Odczuwam jednak bole w czesci plecow gdzie jest widoczny garb. Oto zdjecia.

Załączniki:
2014-01-12 20.54.31.jpg

2014-01-12 20.55.21.jpg

Góra Góra

Twoje reklama na forum
naszaklinika.com.pl
Szczegóły postu

15 sty 2014, o 21:45

świeżak

Operacja to ostateczność. Zazwyczaj wykonuje się ją jeśli kąt skrzywienia wg klasyfikacji Cobba przekracza 40 stopni. Myślę że nikt nie jest w stanie na podstawie powyższych zdjęć dokładnie i jednoznacznie ocenić Twój problem. Powinien zobaczyć Cię i przebadać fizjoterapeuta, a następnie dobrać odpowiedni dla Twojej wady program rehabilitacji. Skolioza to problem nie tylko samego kręgosłupa. To również dysfunkcje w rejonie kończyn dolnych, ustawienie miednicy, ruchomość stawów biodrowych. Tego nie da się zbadać na odległość. Przesyłam link do artykułu opisującego przypadek i przebieg rehabilitacji nie dużej skoliozy.
http://www.centrum-synergia.pl/data/doc/skolioza.pdf

Góra Góra

15 sty 2014, o 22:09

domownik

Pełna zgoda, operacja to ostateczność. Przez ciekawość zajrzałem i przeczytałem artykuł dot. diagnostyki i leczenia skoliozy. Cóż, mimo rozbudowanego planu diagnostyczno-terapeutycznego to dość wąskie spojrzenie na skoliozę, odbiegające znacznie od dzisiejszej wiedzy na ten temat.

Kto powiedział, że skolioza to skrzywienie i dysfunkcje w obrębie stawów tułowia i obwodowych ?! Skoliza jest wszędzie: w czaszce, kl. piersiowej, miednicy, kk. dolnych. Trzeba szukać struktur odpowiedzialnych za taki stan rzeczy. Bez uwzględnienia Centr. Układu Nerw. z aparatem okoruchowym, napięć w obrębie łańcuchów powięziowo-mięśniowych i układu wisceralnego (trzewnego) oraz bez oceny a potem umiejętności zmiany rozkładu/bilansu ciśnień w jamach ciała to niestety niemożliwe. Dowodzą tego najnowsze opracowania naukowe, dowodzi tego praktyka ……...

Góra Góra

17 sty 2014, o 21:25

domownik

Kinga ma racje.. jest bardzo duzo przypadków, wlasnie spowodowanych złym ułozeniem miednicy co powoduje skolei nierównośc konczyn i na koncu skolioze badz tez krótszej konczyny co powoduje zle ulozenie miednicy i finalnie rowniez skolioze. Mysle,ze gdyby zeskanowac cale cialo, przeswietlic je i wrzucic do jakiegos programu zeby dal odpowiedz czy cos jest nierówno.. WIE KTOS CZY W POLSCE TAKIE BADANIE WYKONUJA I JAK SIE ONO NAZYWA?? przeciez takie nierównosci wcale nie musza byc duze, na oko sie tego nie sprawdzi, a gdyby tak noga byla krotsza o te kilka-kilkanascie mm i to moze zwykla wkladka do buta by pomogla?? sa tez metody Yumeitho, orientujecie sie jak oni okreslaja ulozenie miednicy? czy równiez na oko, czy moze wykonuja jakies badania komputerowe??

Góra Góra

17 sty 2014, o 21:30

domownik

No i pytanie jak sie sprawy maja jezeli skolioza chodz nie duza jak sie ma w pozniejszym wieku np 24lata:P DZiewczyny wiecie cos na ten temat?? da sie jeszcze odkrecic co nieco bez operacji??

Góra Góra

18 sty 2014, o 23:54

domownik

on24 napisał(a):
......... "jest bardzo duzo przypadków, wlasnie spowodowanych złym ułozeniem miednicy co powoduje skolei nierównośc konczyn i na koncu skolioze badz tez krótszej konczyny co powoduje zle ulozenie miednicy i finalnie rowniez skolioze........"

W medycynie, tej z ubiegłego wieku i tej nowoczesnej, zawsze podkreślana jest zasada: leczyć należy przyczynę a nie objawy schorzenia !!! Jeśli badanie funkcjonalne, palpacyjne i obrazowe wskazuje jako przyczynę skoliozy, złe ustawienie miednicy to natychmiast należy dążyć do odpowiedzi na pytanie co jest tego przyczyną. Może być ich wiele, choćby: wzrok, wrodzone asymetrie napięciowe na poziomie łańcuchów powięziowo-mięsniowych, aparat, okoruchowy gałki ocznej, zwarcie zębowe, układ trzewny kl.piersiowe i jamy brzusznej, zły rozkład ciśnień w jamach ciała, krótsza kończyna dolna (choć to najrzadziej). Przyczyn naprawdę może być wiele. Precyzyjna ocena przyczyn skoliozy pozwoli dobrać odpowiedni plan leczenia, zachowawczego lub operacyjnego.
Zawsze należy jednak pamiętać o zasadzie: operacja jest ostatecznością ponieważ niesie ona za sobą kolejne problemy w perspektywie następnych lat. Decyzja o jej przeprowadzeniu zawsze powinna opierać się o bardzo dogłębny wywiad, badanie i opinię specjalistów rożnych dziedzin medycyny - nie tylko lekarzy

Fizkom

Góra Góra

16 lut 2014, o 22:38

domownik

on24 napisał(a):
sa tez metody Yumeitho, orientujecie sie jak oni okreslaja ulozenie miednicy? czy równiez na oko, czy moze wykonuja jakies badania komputerowe??

Leżąc na materacu na brzuchu terapeuta Yumeiho ciągnąc cię za nogi porównuje ich długość, jeśli miednica jest krzywa jedna noga jest dłuższa od drugiej. Po zabiegu nogi się wyrównują. Na tym zdjęciu jest to ukazane http://www.yumeiho.pl/yy-t_pl.html

Góra Góra

17 lut 2014, o 01:13

domownik

Niezależnie od metody oceny ustawienia miednicy nadal pozostaje otwarte pytanie: jakie struktury spowodowały jej krzywe ustawienie. Sama miednica nie ma takiej mocy sprawczej ........

Fizkom

Góra Góra

17 lut 2014, o 21:38

domownik

To co spowodowało krzywe ustawienie miednicy to swoja droga, ważne żeby była ustawiona prosto i nie wracała do niewłaściwego ustawienia. Ja uczęszczam na zabiegi yumeiho i na pierwszej wizycie terapeuta wybadał że mam krzywo ustawioną miednice, leżąc na brzuchu lewą nogę miałem dłuższą niż prawą przez niewłaściwe ustawienie miednicy a mam skoliozę piersiową, w lędźwiach raczej nie mam skrzywienia. I po pierwszym zabiegu miednica się naprostowała, na drugiej wizycie za parę dni znów była krzywa, wróciła do poprzedniego niewłaściwego ułożenia, ale już po drugim zabiegu miednica utrzymuje mi się cały czas równo już przez 5 miesięcy i raz w tygodniu chodzę na zabieg yumeiho. Ich założenie jest takie że właściwe ułożenie miednicy jest najważniejsze przy leczeniu kręgosłupa, jeśli miednica jest krzywa to kręgosłup będzie się krzywił, określają miednice mianem fundamentu kręgosłupa, mówią że jeśli krzywą miednice się naprostuje to kręgosłup samoistnie będzie dążył do prawidłowego ułożenia i sam będzie się prostował.

Góra Góra

17 lut 2014, o 21:46

domownik

Fizkom nie chcę z Tobą dyskutować. Nazwijmy to "efekt krótszej nogi" bo przyczyny są różne.
Jeżeli występuje, to czy nie ma wpływu na postawę??? Na fotkach widać że dziecko stoi wadliwie z "efektem krótszej nogi". Nie rozumiem dlaczego choćby w początkowej fazie rehabilitacji nie określa się wadliwej różnicy niwelując ją, a w dalszej części zmniejszając dystans stopniowo do zera wraz polepszeniem postawy. Oczywiście mając na uwadze wpływ takiej terapii na kręgosłup w wyższych partiach!!!
Tak jak Ty uważam , że terapia mięśniowa jest kluczowa ale czy takie "poprawienie" postawy poprzez wyrównanie chodu nie byłoby dobrym startem w terapii?

Góra Góra

17 lut 2014, o 22:25

domownik

fizkom,
Czy według Ciebie asymetria miednicy może mieć wpływ na środek ciężkości ciała?

Góra Góra

17 lut 2014, o 23:07

domownik

mat12 napisał(a):
To co spowodowało krzywe ustawienie miednicy to swoja droga, ważne żeby była ustawiona prosto i nie wracała do niewłaściwego ustawienia.
Aby miednica nie wracała do "niewłaściwego ustawienia" konieczne jest określenie co jest tego przyczyną. "Nastawianie miednicy" bez uwzględnienia przyczyn jej torsji kończy się chwilową tylko poprawą lub wyzwoleniem kompensacji na innych piętrach ciała. Ale akurat o tym dowiesz się za jakiś czas kiedy będą one (kompensacje) zauważalne gołym okiem.

mat12 napisał(a):
……" Ja uczęszczam na zabiegi yumeiho i na pierwszej wizycie terapeuta wybadał że mam krzywo ustawioną miednice, leżąc na brzuchu lewą nogę miałem dłuższą niż prawą przez niewłaściwe ustawienie miednicy ……."
No i znów wracamy do punktu wyjścia. Więc jeszcze raz: co jest u Ciebie przyczyną niewłaściwie ustawionej miednicy.
To, że widzisz w pozycji leżącej, jedną nogę krótszą jest pozorną różnicą w długości. Bez określenia przyczyny tego nie uzyskasz prostej sylwetki. Co najwyżej "równe nogi" ale tylko w pozycji leżącej.

mat12 napisał(a):
Ich założenie jest takie że właściwe ułożenie miednicy jest najważniejsze przy leczeniu kręgosłupa, jeśli miednica jest krzywa to kręgosłup będzie się krzywił, określają miednice mianem fundamentu kręgosłupa, mówią że jeśli krzywą miednice się naprostuje to kręgosłup samoistnie będzie dążył do prawidłowego ułożenia i sam będzie się prostował.

Takie jest faktycznie założenie terapii manualnej Yumeicho choć nie tylko tej. Część metod manualnych idzie o wiele dalej. Zauważają korelację między ustawieniem względem siebie k.krzyżowej - mostka - k.klinowej a postawa ciała i symetria tułowia.
Problem w tym, że kościec (miednica, kręgosłup itp. itd.) jest tylko wykonawcą i jedynie odzwierciedla wypadkową napięć w naszym ciele. Miednica sama się nie naprostuje a tym samym kręgosłup również. Steruje tym wszystkim Centr. Ukł. Nerwowy zarządzający wszystkim co porusza i ma wpływ na ustawienie naszego ciała.

Dizajner napisał(a):
Fizkom nie chcę z Tobą dyskutować. Nazwijmy to "efekt krótszej nogi" bo przyczyny są różne. Jeżeli występuje, to czy nie ma wpływu na postawę???
Musisz w takim razie określić co ma wpływ na naszą postawę - pozornie krótsza noga czy czy to co powoduje, że ta noga wydaje się krótsza.

Dizajner napisał(a):
Na fotkach widać że dziecko stoi wadliwie z "efektem krótszej nogi". Nie rozumiem dlaczego choćby w początkowej fazie rehabilitacji nie określa się wadliwej różnicy niwelując ją, a w dalszej części zmniejszając dystans stopniowo do zera wraz polepszeniem postawy. Oczywiście mając na uwadze wpływ takiej terapii na kręgosłup w wyższych partiach!!!
Co chciałbyś niwelować ?? Nogi są zazwyczaj równe (rzadko kiedy nie są).
Cały sztuka polega na tym aby zauważać i umieć dokonać oceny tych części ciała i ich struktur, które są:
1. powyżej miednicy (tułów, szyja, głowa)
2. w obrębie miednicy dużej i miednicy małej
3. poniżej miednicy (kk.dolne)
W tym co napisałeś zakładasz, że to pozorna różnica w długości kk. dolnych jest przyczyną skrzywienia miednicy. To jest tzw. kompensacja wstępująca. A w jaki sposób wykluczona została przez Ciebie kompensacja zstępująca, w której krzywa miednica i pozornie nierówne nogi to jedynie efekt tego, co znajduje się powyżej/nad nimi?
Nigdy nie wolno zawężać poszukiwań przyczyn asymetrii tułowia do jednego elementu. Bo w takiej sytuacji to nie daje pełnej diagnozy tylko naśladuje "strzał w ciemno". Niepotrzebne ryzyko, szkoda własnego zdrowia ……...

Dizajner napisał(a):
Tak jak Ty uważam , że terapia mięśniowa jest kluczowa
Nie znajdziesz ani jednego mojego postu, w którym takie stwierdzenie zawarłem. Mięśnie to jeden z wielu i nie jedyny system mający wpływ na postawę naszego ciała !!!

Dizajner napisał(a):
ale czy takie "poprawienie" postawy poprzez wyrównanie chodu nie byłoby dobrym startem w terapii?
Dobry start w terapii jest niezwykle ważny. Bez szerokiej wiedzy w zakresie funkcjonowania w przestrzeni naszego ciała, kończy się najczęściej falstartem. To dlatego tak często na tym Forum można przeczytać, że "ćwiczenia" nie przyniosły spodziewanego efektu. Ba, pogłębiły skrzywienie. I wtedy pozostaje tylko skalpel ……….

Uszatek napisał(a):
Czy według Ciebie asymetria miednicy może mieć wpływ na środek ciężkości ciała?
Wpływ na zmianę środka ciężkości ma raczej to co "wepchnęło" miednicę w asymetrię. Jesteś fizjoterapeutą, polecam więc stronę Postural Restoration Institute (PRI). Swoją uwagę skup na łańcuchach powięziowo-mięśniowych, przeponach ciała (membrany), aparacie okoruchowym gałek ocznych, zwarciu zębowym. Nie pamiętam czy jest o tym wszystkim na ich stronie. Być może, że o części przeczytać będziesz mógł tylko z Ich wydań książkowych. Jeśli będziesz miał jakieś pytania - pisz. Chętnie podzielę się wiedzą i sam posłucham……..

Fizkom

Góra Góra

18 lut 2014, o 22:36

domownik

OK Fizkom. Widzę , że nie żartujesz :-) Na priva powiedz gdzie masz gabinet i może w końcu ktoś spojrzy na mnie fachowym okiem

Góra Góra

19 lut 2014, o 11:35

domownik

Dizajner,
Podaj w jakim wojewodztwie mieszkasz. Może będę mógł podać namiary na specjalistę z Twoich stron.

Fizkom

Góra Góra

19 lut 2014, o 11:42

domownik

Kujawsko-pomorskie.Byłem u lokalnego fizjoterapety,dostałem ulotkę Fastum żel. Masz swój gabinet?

Góra Góra

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]