Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? ZGODA
skolios.pl • Zobacz wątek - renta? stopien niepełnosprawności?

» RÓŻNE » Uprawnienia i ulgi dla os. niepełnosprawnych

Zaloguj | Zarejestruj

14 gru 2008, o 15:10

domownik

wiem, że był podobny temat, ale odp. nie było wile i nic z nich nie wynikało.
oeracje miałam w czerwcu tego roku i zastanawiam się, czy nie przysługuje mi jakiś stopien niepełnosprawności czy renta, czy coś w tym rodzaju, aby na przyszłość mnie zabezpieeczyc przed praca fizyczną.
może ktoś jest/ był w podobnej sytuacji?

Góra Góra

Twoje reklama na forum
Szczegóły postu

14 gru 2008, o 18:45

domownik

Możesz złożyc papiery na komisję i wtedy dostaniesz jakiś stopień niepełnosprawności, ale nie wiadomo jaki Ci przyznają i czy w ogóle przyznają, ale renty do końca życia Ci nie dadzą, bo mogą powiedziec, że np. możesz pracowac przykładowo jako prawnik czy nauczyciel, a renta jest jak jesteś niezdolna do wykonywania pracy, ale mi się wydaje, że stopień niepełnosprawności, chociaż lekki, powinnaś dostac

Góra Góra
  Zobacz profil WWW

14 gru 2008, o 20:02

domownik

ah, no tak z ta rentą do konca nie przemyslałam :D
a co do tego stopnia to czy on może mi byc w przyszloości do czegoś przydatny? czy bez sensu jest sobie wogóle tym zawracać głowę?
i jeszcze jedno: do jakiej instytuji trzeba sie zgłosić po ten stopień?

ja jestem świadoma, ze jestem totalnie nie w temacie :)

Góra Góra

14 gru 2008, o 21:44

domownik

Grupa ci sie przyda i to w roznych sytuacjach.
Np. jak bedziesz juz pracowała to z odpowiednia grupa bedziesz miała 7 godzinny dzien pracy i dodatkowy urlop. 10 dodatkowych dni. Razem bedziesz miała wiec 26 dni. Grupa upowaznia cie do 50 procentów znizki w przekazdach miejskich.
Jezeli ebdziesz miała grupe to Ty, albo twoi opiekunowe- rodzice beda mogli sobie odtracac od podatku kase za dojazdy na rehabilitacje, w zeszłym roku to było ok 2 tys.
Jest wiele wiele innych korzysci.

O grupe mozesz sie starac w ZUs-ie (ciezka przeprawa z lekarzami orzecznikami, ale da sie przez nia przejsc), albo w Mopsie- tutaj jest lzej.
Warto popytać lekarza rodzinnego:) napewno coś ci doradzi. JAk sie zdecydujesz na jakaś instytucje musisz miec wniosek, wypełnić, isc do lekarza np, ortopedy, neurologa opisze ci ten wnioste, słozysz go, potem komisja i grupa. Tak to wyglada :)

pozdrawiam

Góra Góra

14 gru 2008, o 23:41

domownik

nasze polskie realia sa takie, że jak ktoś rzeczywiście jest chory i niepełnosprawny to renty i stopnia niepełnosprawnosci nie dostaje...

definicja niepełnosprawności na Wikipedii:

"Niepełnosprawną jest osoba, której stan fizyczny (i) lub psychiczny, trwale lub okresowo utrudnia, ogranicza lub uniemożliwia wypełnianie zadań życiowych i ról społecznych zgodnie z normami prawnymi i społecznymi.

Osoba niepełnosprawna jest jednostką w pełni swych praw znajdującą się w sytuacji upośledzającej ją stworzonej przez bariery środowiskowe, ekonomiczne i społeczne, których nie może tak jak inni ludzie przezwyciężyć wskutek występujących w niej uszkodzeń."

czy czujecie sie osobami niepełnosprawnymi?

Góra Góra

15 gru 2008, o 12:14

domownik

Nie popadajmy w paranoje z tymi komisjami. Nie jest lekko to fakt, ale nie można powiedzieć, że nikt nie dostaje grupy i renty. Osoby niepełnosprawne mają morzliwość starac sie o te grupy, czasami trzeba zwyczajnie powalczyć.
Sama miałam przeboje z Zus, 2 razy się odwoływałam, ale wygrałam.

pozdrawiam

Góra Góra

15 gru 2008, o 13:44

domownik

Ja mam II stopień niepełnosprawności-umiarkowany ale tylko na okres 1 roku, bo powiedzieli że normalnie nic mi nie jest i inne zawody wykonywać mogę ... bardzo dużo mnie nerwów kosztowało to chodzenie za papierkami....:( a i tak dostaję tylko 153 zł na miesiąc dobre i to :( ale zdrowia mi nie wróci :(

Góra Góra

15 gru 2008, o 18:39

domownik

dziękuję :) jeszcze pomyślę co z tym zrobię :)

Góra Góra

30 gru 2008, o 17:37

domownik

Ja mniałam operacje 7 latek temu w Bydgoszczy.... i od czasu operacji mam stopień umiarkowany dzięki czemu mam pielęgnacyjne i rente socjalną....czasem warto pozałatwiać papiery...pozdrawiam

Góra Góra

30 gru 2008, o 21:40

domownik

liskowa71 a możesz mniej więcej napisać jakie dokładnie kroki podjęłaś?
a duzo dostajesz?

Góra Góra

30 gru 2008, o 22:41

domownik

Ja tez o tym myslałam.. i po operacji miałam przez pół roku orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawnosci..tylko dlatego rzebym mogła mieć indywidulane nauczenie w domu..żeby dojśc do siebie po opreacji, po pół roku wrociałam do szkoły:))) Nie starałam sie o przedłużenie tego orzecznie...i teraz sie ciesze..rodzice nawet chcieli ale ja sie nie dałam.. dlaczego?? bo chciałam być pełnosprawną osobą, dlatego że taką sie czułam:)) Dla pieniedzy nie warto załatwiać takich rzeczy, bo w dzisiejszym świecie nie jest łatwo osobą niepełnosprawnym,czy z renatmi..czasy naszczęście się zmieniają na lepsze ale nadal jest trudno o prace z orzeczeniami i jest ciezko osobom niepelnosprawnym normalnie funkcjonować.
Teraz gdybym miała grupe,rente czy orzeczenie o niepelnosprawności pewnie nie studiowała bym tego co chce, nie pracowała bym tam gdzie chce bo było by to niemożliwe. To znaczy pewnie bym studiowała ale pracy bym nie znalazła po tym kierunku z orzeczniem o niepełnosprawności czy rentą.
Przemyslcie dokładnie tą decyzje. Jeśli naprawde bedzie wam potrzebne to sie decydujecie..to może ułatwić zycie ale też utrudnić.

Nie chce być źle zrozumina , chcialam sie tylko podzilić swoja myslą na ten temat:)

Góra Góra

1 sty 2009, o 13:06

domownik

Ja miałam orzeczenie o niepełnosprawności przed operacją. A więc jeśli miałam operację półtora roku temu to czy mogę się starać o jakąś "rentę" czy coś takiego?? Bo implanty zostają mi już na całe życie i przez to uniemożliwiają mi niektóre kierunki w nauce,a w przyszłości pracy. Więc to jest taki trochę "uszczerbek na zdrowiu" i chyba powinno coś przysługiwać za to? Słyszałam, że można się starać o taką "rentę" i przyznawana jest ona do końca nauki, studiów. Ale czy to prawda? Jeśli tak to gdzie się po takie coś zwrócić, jakie dokumenty są potrzebne? Jeśli miałam operację w Zakopanem to muszę mieć stamtąd jakieś zaświadczenie czy coś??

Góra Góra

1 sty 2009, o 16:06

domownik

Witam...Ja mieszkam na wsi więc poszłam do gminnego ośrodka pomocy społecznej i tam w pokoju gdzie załatwia się rodzinne pani powiedziała mi co i jak i dała mi wniosek o zasiłek pielęgnacyjny wypełniłam i wysłałam do powiatowego zespołu o orzekaniu o niepełnosprawnośći (miałam wtedy 17 lat i renta mi jeszze nie przysługiwała) pojechałam na komisje i dostałam stopień umiarkowany na 2 lata.Gdy stukneła mi 18 zgłosiłam sie do zusu po wniosek na rente socjalną > wypełniony zaniosłam do nich i czekałam 2 tygodnie na wezwanie.po oględzinach lekarskich na komisji dostałam całkowitą niezdolność do pracy na okres 2 lat(grupa 2) i tak od 7 latek co pare lat stawam na komisje i przedłużają mi rente.Tylko uwaga jak jest w rencie grupa 2 to automatycznie juz przysługuje zasiłek pielęgnacyjny i nie trzeba stawać na dwie komisje :) Ja tylko na rente staje :) Mam też legitymacje niepełnosprawnośći i kożystam z moich ulg :)Renty mam 475 zl na ręke i pielegnacyjne 153 zl. Mam nadzieje że komuś pomogłam...pozdrawiam

Góra Góra

1 sty 2009, o 16:11

domownik

Na rente jest potrzebne zaswiadczenie lekarskie (dają w zusie i z tym do lekarza) i wyciągamy wszelkiego rodzaju dokumenty na temat danego schorzenia tej przychodni czy poradni gdzie była operacja i gdzie kontrole) musi też być zdjęcie rtg najlepiej najnowsze i najstarsze dla porównania. To dopiero na komisje zabieramy....

Góra Góra

1 sty 2009, o 16:19

domownik

Dziękuję bardzo, ale mam jeszcze 1 pyt. trochę zwiazane z tematem do starszych kolezanek.
No więc rozgladam się za studiami i czytając o biotechnologii natknęłam się na cos takiego:

"Do zakończenia studiów wymagane jest zaliczenie wszystkich zajęć obowiązkowych, w tym:
(...)
-zaliczenie zajęć z wychowania fizycznego,
(...)"

Czyli jeżeli miałabym opezwczenie o niepełnosprawności i nie mogłabym ćwiczyć na wf to wogóle nie mogłabym zdawac na studia a tym bardziej ich zakonczyć???

Góra Góra

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]