Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? ZGODA
skolios.pl • Zobacz wątek - Ćwiczenia przed resekcja żeber do Fizkom

» LECZENIE OPERACYJNE » Po operacji

Zaloguj | Zarejestruj

27 maja 2016, o 09:05

świeżak

Jestem przed resekcja zeber i czytałam w pewnym watku o wykonywaniu ćwiczen na to aby efekt byl trwały. Czy mogłabym sie dowiedzieć na czym te ćwiczenia polegaja ?

Góra Góra

Twoje reklama na forum
Szczegóły postu

1 cze 2016, o 23:14

domownik

Karolaa335,
Faktycznie, odpowiednio zaplanowaną i prawidłowo przeprowadzoną terapią można zatrzymać progres asymetrii tułowia (nie tylko skrzywienia kręgosłupa). Oczywiście duże znaczenie maja tutaj: szybkie rozpoznanie problemu z uwzględnieniem całościowego spojrzenia na pacjenta, błyskawiczne podjęcia szeroko rozumianej terapii (metody powięziowe, techniki trzewne, terapia cranio-sacralna, terapia wzorców oddechowych, odpowiednia dieta, psychoterapia itp. itd.), konsekwencja w jej stosowaniu, odpowiedni plan "pracy domowej", mobilizacji i zaangażowania w tok leczenia pacjenta jak i Jego najbliższego otoczenia (rodzina). Zauważ, że celowo nie piszę o wzmacnianiu czy też rozciąganiu mięśni. Te ostatnie działania, same w sobie uważam za nieskuteczne. Przynajmniej w znacznej większości przypadków. Tutaj na Forum łatwo znaleść tego przykłady .........
Holistyczne spojrzenie na funkcjonowanie naszego organizmu jest głównym czynnikiem decydującym o powodzeniu leczenia zachowawczego (nieoperacyjnego). Podobne zreszta postępowanie powinno mieć miejsce jeśli pacjent przygotowuje się do zabiegu operacyjnego. Ułatwi to chirurgowi uzyskanie korekcji skrzywienia, przyspieszy okres rekonwalescencji i poprawi późniejszy komfort funkcjonowania pacjenta. Pomoże również w szybszym starcie do terapii pooperacyjnej.
Musisz wiedzieć, że wszystkie operacje ortopedyczne (w tym i korekcja skoliozy) to dopiero połowa sukcesu. Bez właściwej terapii przed- i pooperacyjnej jej dobroczynne znaczenie (wciąż uważam operację skoliozy jako ostateczność) jest właściwie zmarnowane. Nawet jeśli kręgosłup będzie stał "jak mur" prosto to szybko pojawią się inne problemy zdrowotne wynikające z nieprzepracowanych z fizjoterapeutą i/lub osteopatą napięć tkanek i wzorców ruchowych. Ja nazywam to zaniechaniem właściwego leczenia skoliozy, a dosadniej ignorancją.........

Sprawy komplikują się w przypadku zastosowania leczenia operacyjnego. Ograniczenie / zniesienie ruchomości połączeń kręgosłupa z jednoczesnym wprowadzeniem niekontrolowanych napięć w obrębie tknek miękkich powodują, że możliwości terapeutyczne zostają gwałtownie ograniczone. Zabieg gibektomii nie jest tutaj wyjątkiem. Usunięcie fragmentu żeber tworzących garb żebrowy (to nie jest narośl tylko charakterystyczne ustawienie żeber, wizualnie tworzących wygarbienie) jeszcze bardziej ogranicza ruchomość tych żeber w stosunku do siebie, w stosunku do tkanek otaczających, zmienia model wzorca oddechowego itp. itd.. Próba wpłynięcia na te wszystkie elementy dopiero po zabiegu operacyjnym, bez wcześniejszej terapii przedoperacyjnej (pisałem o tym kilka zdań wcześniej) będzie niestety bardzo trudna, a jej wpływ na zapobieżenie powstania powtórnego garbu żebrowego bardzo ograniczony choć pewnie możliwy w jakimś niewielkim stopniu.

Jeśli jesteś zainteresowana tym jakie struktury anatomiczne powinny być podane terapii, w oparciu o jakie metody - poczytaj moje wcześniejsze wpisy. Nie mogę udzielić Ci szczegółowych wskazówek odnośnie terapii. Nie ma dwóch takich samych przypadków. Choć większość znanych mi nowoczesnych metod z zakresu fizjoterapii i osteopatii uważam za skuteczne, to nie są one uniwersalne. Tyle ile osób z asymetrią tułowia tyle różnych planów terapeutycznych.

I jeszcze jedno: jaki cel chcesz uzyskać poddając się gibektomii? Jeśłi kosmetyczny to rozumiem choć nie popieram. Jeśli chcesz poprawić tym zabiegiem swoje zdrowie to stanowczo odradzam ..........

Fizkom

PS. Jeśli chcesz wiedzieć więcej - pytaj.

Góra Góra

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]