Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? ZGODA
skolios.pl • Zobacz wątek - Gdzie się zoperować?

» LECZENIE OPERACYJNE » Przed operacją

Zaloguj | Zarejestruj

7 sie 2015, o 21:52

świeżak

witam. mam 15 lat i skoliozę 82 stopnie. Nosiłam gorset 3 lata, straciłam czas i nadzieję, teraz lekarz kieruje mnie na operację. Wysyła mnie do Poznania albo do Zakopanego. Twierdzi, że tylko tam mi pomogą, przytakim dużym skrzywieniu. Sama nie wiem, co mam robić. Czytałam już opinie na forum i chyba wcale nie jest tak wesoło. Nie chcę skończyć na wózku, ale też boję się kilku operacji. Jak wyczytałam, takie skrzywienia jak moje operuje się po kilka razy. Co możecie mi doradzić?

Góra Góra

Twoje reklama na forum
Szczegóły postu

7 sie 2015, o 22:26

świeżak

Witaj! A skąd jesteś może odległość też gra rolę? Lekarz polecił ci chyba dwie najgorsze opcje na operacje. Sugeruje skierować uwagę na Wrocław oraz Olsztyn. Jeden etap i najnowszą metodą.

Góra Góra

8 sie 2015, o 09:49

świeżak

Ja też uważam, że Poznań i Zakopane to nie najlepszy wybór. Zakopane żyje dawną sławą, tą sprzed 20 lat. W latach 90-tych czas się u nich zatrzymał. W Poznaniu jeszcze gorzej, znajomą przeciągali z operacją, wreszcie założyli kilka haczyków, z marną korekcją ok. 50 procent.
Dlatego ja byłam na wizycie u dr Nosarzewskiego. Czytałam dużo wcześniej o nim na forum. Dr przyjmuje w Warszawie, a operuje w Olsztynie. Nie żałuję wyboru. Swoje zdjęcia umieściłam w innym wątku viewtopic.php?f=125&t=3035
Jak patrzę na zdjęcia innych, to nieżałuję wyboru. Efekt znakomity. Wszystko podczas jedego zabiegu.
Operował mnie dr Nosarzewski i dr Grabala (zawsze operuje dwóch lekarzy). Po operacji prowadził mnie dr Grabala. W 3 dobie po zabiegu już chodziłam. Wypisano mnie do domu chyba w 6 dobie.

Góra Góra

8 sie 2015, o 11:23

świeżak

odległość ma znaczenie drugorzędne. jestem z okolic białegostoku, a tutaj operacje skolioz to abstrakcja. wszyscy polecają zakopane, ale zdjęcia z olsztyna robią wrażenie, trudno uwierzyć, że tak się da.

Góra Góra

8 sie 2015, o 12:09

domownik

Olsztyn i Wrocław robią super przez to że jest nowa metoda w ktorej dokonuje się wielopoziomowej osteotomii ktora pozwala na dużą derotację co sprzyja zmniejszeniu garbu żebrowego i da się uniknąć resekcji. Zakopane może się schować, niby robili VCM tylko raz jako pokazowa operacja ale z 60 skorygowali tylko 20 stopni.Nawet mam filmik i nie robi wrażenia :(

Góra Góra

8 sie 2015, o 13:53

świeżak

Dobrze, że istnieją takie fora i można zapytać innych. W internecie mało informacji o operacjach skolioz. Te które są, to marnie odzwierciedlają faktyczny stan. Na stronie szpitala w Poznaniu nic nie ma ciekawego, w zakopanem też to samo. Brak informacji o przebiegu i powikłaniach, jakby to jakaś tajemnica była.

Góra Góra

8 sie 2015, o 15:03

domownik

Ja polecam Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie ;) Byłam tam operowana ,personel to świetni fachowcy i przede wszystkim mili życzliwi i wywołujący uśmiech na twarzy pacjenta nawet w stresujących momentach . Miałam leczenie etapowe tylko dlatego że mialam 11 lat i nie mialam jeszcze dojrzałości szkieletowej . Masz 15 lat to mozliwe że dojrzalość szkieletowa już się rozpoczela i wtedy powinno zakończyć się na 1 operacji ;)
Leczenia etapowe stosuje się przy ogromnych skrzywieniach pow 100 st lub w przypadku niedojrzałości szkieletowej ;)
Adres Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie
Profesora Antoniego Gębali 6, 20-093 Lublin Poradnia ortopedyczna tel. 81 71 85 204 godz. od 12.00 - 14.30
http://www.usdlublin.pl
Operowali mnie dr.hab.n med Michał Latalski i dr.n.med Marek Fatyga ;)
http://www.znanylekarz.pl/michal-latalski-2/ortopeda/lublin
http://www.znanylekarz.pl/marek-fatyga/ortopeda/lublin

Góra Góra

8 sie 2015, o 15:27

domownik

Ja miałam 12 lat i miałam 1 - etapową operację. Wydaje mi się, że też inne czynniki mają wpływ na to jaka forma operacji będzie.

Góra Góra

8 sie 2015, o 16:57

domownik

Cynamonek
Taką otrzymałam informację od lekarza więc taką przekazuję ;) tej teorii sobie nie wymyśłam :DDDDD
Że przy nie osiągnięciu dojrzałości szkieletowej stosuje się leczenie etapowe , poniewaz dzięki kręgosłup jest w stanie nadal rosnąć .
(spondylodeza uniemożliwia wzrost kręgosłupa ponieważ on skostnieje :D )
Pewnie te 17 lat temu nie stosowano etapówek i jedyne wyjście bylo zoperowanie normalnie 1 operacją :D :D Jedynym plusem jest to że kręgosłup dalej rośnie ,a minusem kilka operacji wiadomo :D

Z resztą do USD w Lublinie trafila nowa metoda z USA Guided growth :D
Mimo niedojrzałości szkieletowej można zakończyć leczenie 1 operacją ponieważ są to pręty które wydłużają się ze wzrostem :D Szkoda że nie było jej w 2008 roku nie miala bym tylu zabiegow :D
Ale bardzo dobrze że powstają nowe metody dzięki temu dziecko może dalej rosnąć i uniknąć kilkakrotnego cierpienia :)

Cynamonek jeśli mogę zapytać ile mialaś stopni przed a ile masz teraz ? I czy jesteś wysoka czy niska ? :)

Góra Góra

8 sie 2015, o 17:01

domownik

Aa i zaraz dodam że ja nie chwalę etapowek , bo oddałabym wszystko żebym miała tylko 1 operację. Niestety metody Guided growth nie było w 2008 roku w Polsce ;) Efekty etapowki są dobre , mogłam normalnie urosnąć ,ale bardzo się nacierpielam .

Góra Góra

8 sie 2015, o 17:13

domownik

katarzynka. napisał(a):
Cynamonek
Taką otrzymałam informację od lekarza więc taką przekazuję ;) tej teorii sobie nie wymyśłam :DDDDD
Że przy nie osiągnięciu dojrzałości szkieletowej stosuje się leczenie etapowe , poniewaz dzięki kręgosłup jest w stanie nadal rosnąć .
(spondylodeza uniemożliwia wzrost kręgosłupa ponieważ on skostnieje :D )
Pewnie te 17 lat temu nie stosowano etapówek i jedyne wyjście bylo zoperowanie normalnie 1 operacją :D :D Jedynym plusem jest to że kręgosłup dalej rośnie ,a minusem kilka operacji wiadomo :D

Z resztą do USD w Lublinie trafila nowa metoda z USA Guided growth :D
Mimo niedojrzałości szkieletowej można zakończyć leczenie 1 operacją ponieważ są to pręty które wydłużają się ze wzrostem :D Szkoda że nie było jej w 2008 roku nie miala bym tylu zabiegow :D
Ale bardzo dobrze że powstają nowe metody dzięki temu dziecko może dalej rosnąć i uniknąć kilkakrotnego cierpienia :)

Cynamonek jeśli mogę zapytać ile mialaś stopni przed a ile masz teraz ? I czy jesteś wysoka czy niska ? :)

muszę skomentować, choć obiecałem, że nie będę...
Po pierwsze operację można przeprowadzić jednoetapowo od 10 roku życia. Ale poniekąd liczy się ocena dojrzałości kostnej. Wpływ na wieloetapowość ma wiele czynników min. umiejętności chirurga i wielkość skrzywienia. Jakkolwiek jest możliwe zoperowanie 1 etapowe skoliozy nawet 120 stopniowej.
Po drugie w UDSK w Lublinie nie ma magnetycznego Growing Rod, ani amerykańskiej Shilli, które kosztuja 20 tys. Euro, ale podobne implanty Nova Spine, które są stosowane tylko w Polsce i chyba na Słowacji, ze względu na cenę - 2.5 tys. Euro.
Bez komentarza.

Góra Góra

8 sie 2015, o 17:49

domownik

asllan80

Ja dostałam info od tym że dojrzałość szkieletowa jest bardzo ważna ;) nie wiem nie jestem specjalistą teraz są nowe metody to może już nie ma wielkiego znaczenia ,ja byłam operowana metoda CD na śrubach transpedikularnych ;) to było 7 lat temu teraz są nowe metody ;) jesteś chyba lekarzem więc wiesz o czym piszesz, a ja tylko przekazalam co wiem od swojego lekarza ;)

A USD Lublin ma właśnie metodę Guided growth ;) od 2013 roku
http://www.ortopedia.com.pl/fulltxt.php?ICID=1032798 tu jest info o tym że jest

Góra Góra

8 sie 2015, o 17:57

domownik

Też byłam operowana metodà CD. to było 17 lat temu prawie 18 wybacz ale dokładnych stopni przed i po nie pamiętam. Raczej wysoka 170cm obecnie mam. Kiedyś byłam wyższa no ale człowiek z wiekiem idzie w dół hihi

Góra Góra

8 sie 2015, o 18:02

domownik

cynamonek
To wysoka w sumie jesteśmy podobne wzrostem bo ja mam 169 ;p :D ;)
Na no to przepraszam ale dokladnie nie pamiętałam ile jestes po operacji ;)
Jak nie pamiętasz to nic nie szkodzi ;) pytalam tylko z ciekawości ;)

Góra Góra

8 sie 2015, o 18:10

domownik

maga90
http://www.skolioza.org z tej strony można się dużo dowiedzieć o operacji ;)

Góra Góra

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]