Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? ZGODA
skolios.pl • Zobacz wątek - asymetryczne biodra- krzywe siedzenie

» RÓŻNE » Kawiarenka skoliotyka

Zaloguj | Zarejestruj

10 paź 2014, o 21:52

świeżak

Hej, jestem nowa tutaj to może najpierw coś powierzchownie opowiem o sobie :)
Mam 20 lat, leczę skoliozę od 12 (?) roku życia. Aktualnie mam dwa łuki, oba prawie po 30 stopni, a rotację 7 stopni. Miałam dwa rodzaje gorsetów. Najpierw ten twardy, plastikowy z dwoma dziurami i gąbkami w środku. On razem z ćwiczeniami do gorsetu cheneau dawał odwrotny rezultat niż pożądany. Później (na szczęście) trafiłam na lekarkę która poleciła mi dynamiczny gorset. Na początku wykonywałam odpowiednie dla tego typu gorsetu ćwiczenia, ale bez gorsetu, jeszcze go nie miałam i powiem szczerze, wtedy to dało bardzo pozytywny rezultat, jednak wbrew pozorom gdy już dostałam gorset dynamiczny i w nim ćwiczyłam, to znowu sytuacja się pogarszała.

Teraz do rzeczy, dlaczego tutaj piszę :)
Jest taka sprawa na którą żaden ortopeda nie zwraca uwagę. Mam prawie 100% pewności, że (mój) krzywy kręgosłup jest spowodowany siedzeniem, ale na krzywej płaszczyźnie którą tworzą asymetryczne biodra (np kości kulszowe, czy to nie na nich siedzimy?). Skąd wniosek: 1. gdy stoję mogę prawie całkowicie wyprostować kręgosłup, jednak gdy siedzę to nie ma szans, musiałabym podłożyć coś pod lewy pośladek, 2. gdy właśnie coś sobie tak podkładam (np kocyk) to łatwiej mi się oddycha, ból znacznie ustępuje i mogę o wiele dłużej tak siedzieć (za to gdy np do buta włożę dodatkową wkładkę, to nic nie ustępuje, nie jest lepiej), 3. moje skrzywienie jest genetycznie uwarunkowane, każde z rodzeństw ma dokładnie takie samo skrzywienie (tak samo dwa łuki w tą samą stronę, z rotacją). Ale siostra ma przy biurku zamiast krzesła piłkę rehabilitacyjną i ma o wiele mniejsze skrzywienie (pewnie dzięki temu, że siedząc miała równą płaszczyznę- dzięki elastycznej piłce).
Czy jest ktoś na tym forum, kto ma podobne wnioski do moich?
Próbowałam rozmawiać na ten temat z rehabilitantką, ale ona zwyczajnie nie rozumie o co mi chodzi. To starsza Pani która trzyma się już znanych sobie schematów które wyrobiła przez paręnaście lat pracując w zawodzie...mówi żebym podkładała wkładkę pod piętę, ale to zupełnie nic nie daje, nie o to chodzi.

Góra Góra

Twoje reklama na forum
Szczegóły postu

11 paź 2014, o 13:54

domownik

Posłałem PW

Góra Góra

11 paź 2014, o 19:40

domownik

Painka,
Odnośnie Twoich wniosków dot przyczyn skrzywienia kręgosłupa, wyciągasz mylne wnioski. Ale mniejsza o tym. Prawdopodobnie, kwestia dziedziczenia przez Twoje rodzeństwo podobnego ustawienia ciała tez jest na wyrost. Nie ma genu na asymetryczne ustawienie miednicy. Dziedziczone mogą być jedynie te patologie, które do takiego ustawienia prowadzą ……..
To co ważne, zauważasz sam fakt asymetrycznego ustawienia miednicy i skorelowanej z tym jakości oddychania. To bardzo częsta zależność ale bardzo rzadko zauważana przez samych pacjentów. Są tak zaabsorbowani obrazem kręgosłupa na RTG, że inne elementy ciała i jakość ich funkcjonowania są poza ich uwagą i percepcją. Brawo za spostrzegawczość i dociekliwość …… !!

Odnośnie wkładki do buta, jej użycie powinno być zawsze poprzedzone pomiarem liniowym (np. centymetr) kończyn dolnych z ocena przestrzennego ustawienia miednicy. Czy Twoja fizjoterapeutka takie pomiary wykonała? I jeszcze jedno, ustawienie poszczególnych elementów kośca (miednica) jes ważną ale tylko wskazówką a nie przyczyna asymetrii tułowia. Pomyśl, czy miednica jest w stanie sama wykonać jakiś ruch. Jest przecież elementem biernym układu ruchowego. Ta sama uwaga dotyczy kręgosłupa i wszystkich pozostałych elementów kostnych np. żeber, kości ogonowej itp. itd……...

Piszesz o problemach z oddechem zależnych od ustawienia miednicy dlatego podpowiem: jeśli z fizjoterapeutka zmobilizujecie prawą kopułę przepony i ustawicie ją na wdechu + uwolnicie napięcie m. Lędźwiowego Większego + prawe dno miednicy - uzyskacie częściowa korektę jej ustawienia. Oczywiście to nie ostateczna droga do korekty bo to wymaga działań o dużo szerszym spektrum oddziaływania na asymetryczne ustawienie elementów kostnych (choćby żebra).

Powodzenia,
Fizkom

Góra Góra

11 paź 2014, o 19:58

domownik

Ja bym jeszcze dodała badanie skanujące sylwetkę ciała http://meksa.pl/komputerowe-badanie-postawy lepiej szukać też takim sposobem :)

Góra Góra

11 paź 2014, o 20:25

domownik

Niestety Dosiek143, przy pomocy skanera nie odnajdziesz przyczyn asymetrii w ustawieniu elementów kośćca. A brak ustalonych przyczyn to leczenie w ciemno, to metoda chybił-trafił. Powie Ci to każdy, kto z medycyną ma choć trochę wspólnego ……

Badanie skanerem może być pomocne przy ustaleniu progresji asymetrii tułowia/postępów terapii ale też nie będzie traktowane jako wiodące.

Fizkom

Góra Góra

13 paź 2014, o 21:02

świeżak

Witam,
Wg przeprowadzanych badań najlepsze efekty daje korekcja gorsetem twardym plastikowym typu Cheneau (do wieku pełnego skostnienia, niektórzy noszą do 18 roku życia), a nie dynamicznym. Jednak by wszystko ze sobą współgrało niezbędne są dobrze dobrane ćwiczenia systematycznie wykonywane korygujące dynamicznie twoją postawę. Jeśli gorset jest właściwie dobrany, będzie w prawidłowym ustawieniu trzymał kręgosłup biernie i nie będzie bardzo uciążliwy. Drugie pytanie jakie Cię niepokoiło to wkładka. Często jest tak że wkładka pod kończynę dolną krótszą która wyrówna miednicę będzie powodowała zwiększenie rotacji skoliozy i wtedy nie jest wskazane korygowanie postawy przez wkładkę. Mówiąc kolokwialnie wyrównasz miednicę ale pogorszysz skoliozę.

Pozdrawiam gabinet FizjoStrefa

Góra Góra

15 paź 2015, o 10:05

świeżak

Najpierw diagnoza potem rehabilitacja innej drogi do pełnej sprawności nie ma. Dobrą ofertę sprzętu do rehabilitacji znajdziesz w skleie juventas , natomiast najlepiej jest na początku wykonywać wszystkie ćwiczenia pod czujnym okiem lekarza, fizjoterapeuty etc. Wiem, że ta droga jest dluga i najtrudniej zrobić pierwszy krok, ale niestety nie ma innego wyjścia...

Góra Góra

15 paź 2015, o 11:35

świeżak

Witaj. Jeśli chodzi o Twoje odczucia podczas siedzenia to pewnie masz rację że to coś z miednicą. Jeśli twoje rodzeństwo ma ten sam problem to pewnie odziedziczyłaś to po mamie która ma zrotowany talerz biodrowy. Proponuje abyś poczytala sobie o terapii Yumeiho, a najlepiej poddać się jej. To terapia które faktycznie leczy skolizy wyrównuje miednice i długość nóg. Pozdrawiam Andrzej

Góra Góra

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]