Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? ZGODA
skolios.pl • Zobacz wątek - Bóle pleców

» RÓŻNE » Kawiarenka skoliotyka

Zaloguj | Zarejestruj

24 sie 2013, o 10:34

domownik

Witam wszystkich skoliotyków :) Ostatnio mam mocne bóle pleców, najbardziej odczuwalne w odcinku lędźwiowym, chyba jest to ból mięśni tuż przy kręgosłupie, ale w sumie trudno mi określić, bo ten ból często "pulsuje" na boki. Skrzywienie mam piersiowo-lędźwiowe, 58 i 56*, operacja będzie na pewno. Ale przecież nie będę się z tym bólem jakiś rok męczyła. Więc tu moje pytanie: czego najlepiej używać na taki ból pleców? Tylko nie piszcie mi tu nic o żadnych pigułach, ostatnimi czasy tyle tego biorę, że w miarę możliwości wolę się ograniczać. Myślicie, że żel typu altacet wystarczy? A może maść końska?

Góra Góra
  Zobacz profil WWW

Twoje reklama na forum
Szczegóły postu

24 sie 2013, o 20:29

domownik

Prof. Janusz Nowotny prze­ba­dał 39 doro­słych osób w wieku 19–38 lat, u któ­rych w wieku szkol­nym roz­po­znano nisko­stop­niową sko­liozę idio­pa­tyczną. Celem badań było mię­dzy innymi spraw­dze­nie czy sko­liozy u dzieci gene­rują ból w wieku doro­słym. Z badań wynika, że aż 84,6% bada­nych zgła­szało wystę­po­wa­nie dole­gli­wo­ści bólo­wych [Ortopedia, trau­ma­to­lo­gia, reha­bi­li­ta­cja 2012; 14 (3):].

Standardowe ćwicze­nia z zakresu gim­na­styki korek­cyj­nej nie uwzględ­niają ćwiczeń m.in. mię­śni poprzecz­nego brzu­cha, wie­lo­dziel­nego i czwo­ro­bocz­nego lędźwi (czę­ści przy­środ­ko­wej), które są głów­nymi mię­śniami sta­bi­li­za­cyj­nymi krę­go­słupa.

Musisz odciążyć wklęsłą stronę skrzywienia i wzmocnić stronę rozciągniętą. Najlepiej poprzez profesjonalny asymetryczny trening stabilizacyjny + asymetryczny stretching. Skup się głównie na mięśniach poprzecznym brzucha, wielodzielnym i czworobocznym lędźwi.

Dr Richardson udowodniła za pomocą badań naukowych (polecam książkę: "Kinezyterapia w stabilizacji kompleksu lędżwiowo-miednicznego"), że u osób z przewlekłym bólem pleców dochodzi do atrofii tych właśnie mięśni, przez co kręgosłup jest gorzej stabilizowany i bardziej narażony na przeciążenia!

Góra Góra
  Zobacz profil WWW

24 sie 2013, o 20:49

domownik

Słusznie, ale co sądzisz o ćwiczeniach izometrycznych? Prawda, że potrzebna jest druga osoba, ale...

Góra Góra

25 sie 2013, o 11:00

domownik

zbyszek napisał(a):
Słusznie, ale co sądzisz o ćwiczeniach izometrycznych? Prawda, że potrzebna jest druga osoba, ale...

Ćwiczenia izometryczne to zbyt ogólne pojęcie. TAK jeżeli będą wykonywane asymetrycznie, z odpowiednią liczbą powtórzeń i czasem trwania oraz będą dotyczyły konkretnych mięśni!

Góra Góra
  Zobacz profil WWW

27 sie 2013, o 12:54

domownik

Dziękuję za odpowiedzi. :) Z jakimikolwiek ćwiczeniami wolę poczekać do wizyty u ortopedy i rehabilitanta. Bóle na szczęście przeszły, co prawda na dwa dni, ale to zawsze coś ;)

Góra Góra
  Zobacz profil WWW

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]