» SKOLIOZA FORUM WAD POSTAWY » Gorsety do leczenia skolioz

Zaloguj | Zarejestruj

14 sie 2012, o 13:28

świeżak

Jestem tutaj nowa, w sumie zarejestrowałam się tutaj żeby dowiedzieć się czegoś na temat refundacji gorsetu ortopedycznego.
Mam 16 lat i to będzie już mój trzeci gorset. Z wyglądu i opisu jest on zbliżony do gorsetu Cheneau, lecz nie jestem w stanie powiedzieć czy to na pewno on, gdyż wcześniej nie interesowałam się tym zbytnio.
Dwa lata temu, w listopadzie 2010 roku dostałam swój drugi gorset, który od samego początku był jakiś...Wybrakowany. Nie dość, że za każdy gorset musieliśmy płacić od 100 do 150zł, to jeszcze był zrobiony źle, deformował piersi, wydawał się okropnie przyduży, jakby... Jakby po prostu pomylili odlewy, i dali mi gorset od kogoś innego. Chodziłam w nim może miesiąc, później postanowiliśmy go odstawić, i czekać kolejne dwa lata na nową refundację.
W tym roku jednak sprawa się pokomplikowała, gdyż NFZ refunduje gorsety co trzy lata, a nie co dwa, i mamy problemy z otrzymaniem wcześniejszej refundacji.
Dowiedzieliśmy się, że NFZ nie zrefunduje gorsetu, jeśli będzie źle zrobiony, lecz dopiero wtedy, kiedy z niego wyrosnę. Dzisiaj znowu pojechaliśmy z dobrym wnioskiem, i okazało się, że jest kolejny błąd, a dokładniej, nie zrefundują go przez jeden wyraz - "orteza".
Lecz nie o tym miałam mówić.

Jak widać, refundacja tego gorsetu nie jest całkowita, i obawiam się o teraźniejsze koszty. Cztery lata temu to było 150zł, ale... Jak będzie teraz? Wie ktoś coś może na ten temat?

Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

Gorset wyrabiam w zakładach ortopedycznych w Bytomiu.

Góra Góra

Twoje reklama na forum
Szczegóły postu

14 sie 2012, o 15:03

Co do wysokości dopłaty, to zależy ile dostaniesz refundacji, bo np. gorset kosztuje 1400zł, NFZ daje 1000zł, to wtedy dopłacasz 400zł, a jakby NFZ dał 1200zł, to wtedy dopłaciłoby się tylko 200zł. Dużo zależy od tego ile kosztuje gorset, bo NFZ refunduje tylko część kosztów np. jak jest gorset Boston, to dostaje się inną kwotę niż na gorset Cheneau. We Wrocławiu koszt gorsetu Cheneau to 1400zł, a NFZ daje tylko 1000zł na ten gorset, więc resztę-400zł pacjent musi zapłacić z własnej kieszeni. Najzwyczajniej w świecie trzeba sprawdzić ile kosztuje gorset, a ile dofinansowania daje NFZ. Może teraz masz gorset Boston? Wiesz, jak to jest jakiś inny rodzaj gorsetu, podobny ale to coś innego jak Cheneau, to wtedy Ci się należy wcześniej refundacja. Nie wiem jak teraz, ale jak ja w zeszłym roku dostałam gorset, to słyszałam, że co 2 lata ma się refundację, a jakbym następnym razem inny gorset, to wcześniej dostanę refundację, ale i tak można wszystko ominąć. Po prostu lekarz może wpisać do wniosku, że doszło u Ciebie do zmian, przez co stary gorset nie nadaje się do używania i wtedy można załatwić nowy gorset i szybciej dostanie się dofinansowanie, przynajmniej tak się załatwia na Dolnym Śląsku. Jak masz napisane orteza, to może to co innego niż ten poprzedni gorset? Bo ortezy to coś takiego jak to: http://www.reh4mat.com/artreh/k3.php A to jednak co innego jak ,,twardy" gorset ortopedyczny. Najlepiej pójdź do ortopedy po nowy wniosek i żeby od nowa wypełnił z różnymi bajerami, pogadaj z lekarzem i zapytaj NFZ co trzeba zrobić, żeby dostać dofinansowanie i najpierw pogadaj z pracownikiem NFZ, a później poproś lekarza o wypełnienie druczku od nowa

Poza tym jak musisz płacić 100-150zł za gorset to nie jest dużo, ja kiedyś miałam gorset, który kosztował ok. 1300zł, ale nie dostawało się wtedy dofinansowania na ten typ gorsetu i trzeba było wywalać ok. 1300zł co 3-4 miesiące, bo kręgosłup się zmieniał, bo byłam małym dzieckiem, a to był taki gorset, że jak doszło do jakiejś zmiany w kręgosłupie, człowiek się skrzywił, to gorset był do wyrzucenia i trzeba było kupić nowy, bo nie można było robić małych zmian. Więc 100-150zł to małe kwoty. Ja nawet jak mam dofinansowanie do obecnego gorsetu, to musiałam dopłacać 400zł

Góra Góra

14 sie 2012, o 17:02

świeżak

Jak widziałam na "przekreślonym" wniosku o refundację, przyznano mi 1100zł. Ogółem to mojemu ojcu powiedzieli, że przyznają refundację, jeśli na wniosku będzie, że wyrosłam z gorsetu. Za pierwszym razem ortopeda napisał wyraźnie, że doszło do tych zmian, że gorset nie spełnia swojej roli itd., i po prostu skreślili mój wniosek.
I chyba od tego roku się zmieniło, że akurat ten gorset który ja noszę, refundują teraz co 3 lata.
Co do tej "ortezy", było zwyczajny błąd ortopedy. I jeśli chodzi o rodzaj gorsetu, ciągle jest taki sam, bo taki najlepiej "pasuje", że tak powiem, i taki będę nosiła aż moja skolioza się nie poprawi. Na prawdę nie jestem w stanie nic powiedzieć na jego temat.
Dostaliśmy na kartce napisane, co musi zawierać owy wniosek, więc już raczej nikt z nas się nie pomyli, i w końcu będę mogła otrzymać gorset, o który walczymy już dość długo. Zbliża się szkoła, i codzienne bóle pleców to nie jest coś, co chciałabym przeżyć ponownie w tak młodym wieku. Na to jeszcze mam czas.

Tutaj masz rację, to nie jest dużo, lecz obawiam się, że teraz zapłacimy drożej, i chciałam się upewnić ile. No, ale jeśli to zakład ortopedyczny ustala cenę, to poszukam w internecie.
Dziękuję za odpowiedź :)

Góra Góra

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]