Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? ZGODA
skolios.pl • Zobacz wątek - FED Metoda (Dynamic and Tridimensional Therapy of Scoliosis)

» SKOLIOZA FORUM WAD POSTAWY » Specjalne metody leczenia

Zaloguj | Zarejestruj

19 sie 2015, o 10:44

świeżak

cleo napisał(a):
Witam wszystkich. Mam 16 lat, dwa i pół roku temu stwierdzono u mnie skoliozę drugiego stopnia. 46* w odcinku piersiowym i 38* w odcinku lędźwiowym, risser 1. Od razu zostałam wsadzona w gorset i pojechałam na 3 tyg do sanatorium. Nauczyłam się ćwiczeń i później sumiennie robiłam je w domu i chodziłam w gorsecie według zaleceń. Rok później zrobiłam zdjęcie, 43* w piersiowym, 30* w lędźwiowym, risser 4. W kolejnym zdjęciu (po roku, zaraz przed rozpoczęciem terapii metodą FED) brak zmian, pomimo, że również ćwiczyłam codziennie i stosowałam się do zaleceń lekarzy.

Zauważyłam, że dużo osób na forum pyta się o efekty metody FED, więc postanowiłam podzielić się swoimi :) Pod koniec marca rozpoczęłam terapię metodą FED, trzy razy w tygodniu, w domu codziennie ćwiczenia + nowy gorset (okazało się, że stary był źle wykonany). Po 4 miesiącach, zrobiłam kontrolne rtg. Z wyniku jestem bardzo zadowolona!!! :D

Piersiowy: było 43* ------> jest 35*
rotacja 15* ----> jest 12*

Lędźwiowy: było 30* -----> jest 23*
rotacja 9* ----> jest 4*
Risser: 4,5

Z terapii będę korzystała nadal trzy razy w tygodniu + codziennie ćwiczenia w domu + gorset. Przy wszystkim należy pamiętać, że metoda FED to nie tylko maszyna, ale codzienne ćwiczenia i ewentualnie gorset. Każdy przypadek jest inny, ale moim zdaniem jeśli tylko ktoś ma możliwość warto próbować ;)

W jakiej miejscowości i gdzie była wykonywana metoda FED?

Góra Góra

Twoje reklama na forum
Szczegóły postu

19 sie 2015, o 11:16

świeżak

W Katowicach - jest to oddział z placówki REHARADOSZ z Żor :) Jeśli ktoś jeszcze będzie miał pytania to chętnie odpowiem :D

Góra Góra

26 sie 2015, o 10:24

świeżak

witam,

a co jeśli dziecko nie daje rady w FEDzie, mdleje po 10 minutach w maszynie?

Góra Góra

28 sie 2015, o 18:49

domownik

W maszynie FED siedziałam dość dawno, ale z własnego doświadczenia wiem, że jeśli ktoś mdleje, to albo jest złe ustawienie albo za duży nacisk. W sumie może być też złe samopoczucie bo to też niestety ma wpływ na te "ćwiczenia" :)

Góra Góra

30 sie 2015, o 01:18

świeżak

Witam Wszystkich!
Zastanawiam się nad tą metodą FED a właściwie nad tym, czy oprócz RTG powinno wykonać się jakieś dodatkowe badania, np serca, rezonans kręgosłupa, etc
Trochę obawiam się tej przykładanej siły nacisku przy jednoczesnej blokadzie miednicy...
Czy ktoś coś słyszał o jakiś uszkodzeniach rdzenia kręgowego???
I jak to jest z tymi badaniami kwalifikującymi do terapii, oprócz mierzenia skaliometrem i zmierzenia kąta Cobba ze zdjęcia RTG czy personel nie powinien wykonać też pomiarów długości kończyn???
Czekam na szybką odp i pozdrawiam serdecznie

Góra Góra

30 sie 2015, o 14:13

świeżak

Na wizytę kwalifikacyjną koniecznie trzeba zabrać aktualne RTG całego kręgosłupa. Najlepiej wziąć również całą dokumentacje medyczną z wcześniejszego leczenia i rehabilitacji :) Dodatkowe badania nie są konieczne, chyba że cierpi się na jakąś przewlekłą chorobę, ale o to najlepiej zapytać umawiając się na wizytę. Nigdy nie słyszałam o jakichkolwiek powikłaniach związanych z pobytem w maszynie, oprócz niegroźnych omdleń, które najczęściej są spowodowane złym ustawieniem maszyny lub po prostu gorszym samopoczuciem danego dnia. O tym jakie badania zostaną wykonane podczas kwalifikacji zdecyduje fizjoterapeuta i moim zdaniem zależy to również od ośrodka. Jeśli chodzi o nacisk to nie ma się co martwić, ponieważ zaczyna się od niewielkiego ucisku np. 35kg a dopiero później, gdy organizm się przyzwyczai, dochodzi do wysokich wartości ;)

Hortensjo, jeśli mogę wiedzieć, ile masz lat, ile stopni skrzywienia oraz skąd jesteś? :D

Mam jeszcze pytanie, czy był lub jest ktoś na leczeniu metodą FED w Jastrzębiu Zdroju? Jeśli tak, podzielcie się wrażeniami, ponieważ chciałabym wybrać się tam na turnus ;)

Góra Góra

4 lis 2015, o 13:45

świeżak

Gdzie za granicą można leczyć się tą metodą? (Chodzi mi głównie o Anglię i Francje)

Góra Góra

5 lis 2015, o 16:09

domownik

Hortensji tak jak pisała Cleo trzeba mieć RTG. jeśli leczysz się np. na serce to też wszystko zabierz. Terapeuta robi badanie wg swojego schematu, ale często jest to badanie skoliometrem, mierzenie miednicy, pionów, obwody klatki piersiowej, ruchomość klatki, rozciągnięcie poszczególnych mięśni, również mogą mierzyć Ci kończyny, a nawet zrobić zdjęcia pleców - dużo zależy od ośrodka i terapeuty.
Nacisku się nie bój, terapeuta powinien dostosować siłę do pacjenta (przynajmniej ją tak robię). Zaczyna się od obciążeń ok 30kg.
Musisz jednak mieć świadomość, że jest to zabieg nieprzyjemny, ale nie bolesny.
Uszkodzeń żadnych nie ma. Nie odnotowano przypadku złamania kości czy uszkodzenia rdzenia.

Góra Góra

7 mar 2016, o 22:11

świeżak

Myślę, że nadszedł czas na kolejny mój wpis. Zacznę od tego, że na terapię FED chodzę od roku, wcześniej 3 razy w tygodniu z jedną maszyną, od listopada 2 razy w tygodniu po dwie maszyny. Na początku lutego, po pół roku, zrobiłam kolejne RTG i chciałam podzielić się moimi wynikami ;)

Piersiowy: było 35* ------> jest 31*
rotacja 12* ----> jest 4*

Lędźwiowy: było 23* -----> jest 20*
rotacja 4* ----> jest 4*
Risser: 5

Wyniki może nie są już tak spektakularne jak za pierwszym razem, ale dla mnie najważniejsze, że jest poprawa. My walczymy dalej, zobaczymy co jeszcze uda się osiągnąć, jestem dobrej myśli :D Jakby ktoś miał jakieś pytania to chętnie odpowiem :)

Góra Góra

3 wrz 2016, o 20:27

świeżak

Witam!
Jestem nowa na forum i dawno już chciałam założyć tu konto, ale czekałam na konkretne zdjęcie RTG, które pokazałoby czy jest jakiś postęp. Mam 15 lat (chociaż kostnie mniej) i gorset Chennau od listopada i startowałam ze skoliozą 38 w dolnym odcinku i 25 w piersiowym (to był stan na sierpień, a leczenie zaczęłam dopiero w pażdzierniku). Razem z gorsetem wprowadzono mi ćwiczenia korekcyjne, dopasowane indywidualnie do mojej skoliozy i 2-3 razy w miesiącu chodzę na zabiegi FED x2 w serii. Oprócz tego bylam na turnusie tygodniowym w ferie i wakacje. Na chwilę obecną (zdjęcie zrobione dzisiaj) mam 20 stopni w lędźwiowym i 15 w piersiowym, co jest wielkim sukcesem :) Będę dalej leczona taką metodą i myślę, że spokojnie mogę ją polecić po warunkiem, że gorset zostanie faktycznie dobrze wykonany. Swój mam z Hiszpanii, ponieważ ośrodek, w którym się leczę współpracuje z kliniką w Barcelonie. Podejście bardzo profesjonalne, wiele poprawek zanim go dostałam. No i później wraz z korektą na bieżąco, już w polsce na miejscu, mi go poprawiano. Nie wiem do końca jakie zasady panują tutaj na forum i czy można "otwarcie" reklamować jakąś placówkę, ale MEKSA w Świdnicy to najlepsze co mi się trafiło

edit: Jutro załącze zdjęcia RTG i badań DIERS

Góra Góra

24 lip 2018, o 11:21

świeżak

odświeżę temat. wreszcie jest FED w Łodzi :)
co do samej metody to konieczna jest systematyka , same turnusy mogą nie pomóc. ćwiczenia i urządzenie regularnie, czasami gorset również jest wskazany zwłaszcza przy słabej grupie mięśniowej.
Największy problem to zrobienie w Łodzi prawidłowego RTG kręgosłupa w jednym ujęciu :(

Góra Góra

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]