» SKOLIOZA FORUM WAD POSTAWY » Specjalne metody leczenia

Zaloguj | Zarejestruj

26 lis 2010, o 22:57

mgr. fizjoterapii

Teoria metody terapeutycznej Yumeiho® a patogeneza skoliozy idiopatycznej, czyli skoliozy nie wiadomego pochodzenia...

80% wszystkich skrzywień bocznych kręgosłupa czyli skolioz, to skoliozy idiopatyczne, których czynnik etiologiczny jest oficjalnie do dziś nieznany. Samo słowo "idiopatyczny" znaczy po łacinie, "samoistny". Uważam, że wszystkie wady układu kostno - mieśniowego mają swoją przyczynę i nie dzieją się same z siebie. Dlatego w dalszej części tego artykułu celowo będę używał słowa "idiopatyczny" opatrując go cudzysłowem.

Określenie medyczne w języku łacińskim "pelvis scoliotica", oznaczające miednicę zniekształconą wskutek bocznego skrzywienia kręgosłupa, można by tutaj zastąpić określeniem "scoliosis pelvica", które odwraca zależność przyczyny i skutku.

Na podstawie teorii metody Yumeiho i siedmioletnich obserwacji możemy stwierdzić, że proces powstawania skoliozy tzw. "idiopatycznej" zaczyna się już w łonie matki lub, jak również w trakcie narodzin. Badania dzieci w wieku od 0,5 do 18 lat prowadzone na terenie ośrodka ART wykazują niezbicie, że ponad 95% badanych ma nieprawidłowo ułożone kości miednicy. Nie znaczy to oczywiście, że skrzywienie boczne kręgosłupa we wszystkich przypadkach jest od razu zauważalne. Proces powstawania skoliozy jest skomplikowany i zależny od indywidualnych cech dziecka. Pierwsze symptomy skoliozy mogą być zauważone w wieku od 1 do 7 lat, kiedy to najcześciej mamy do czynienia ze skrzywieniem bocznym kręgosłupa funkcjonalnym lub inaczej zwanym, statycznym. Jest to skrzywienie jednołukowe - odwracalne. We wszystkich tych przypadkach korekcja położenia miednicy spowodowała niestwierdzenie w późniejszych badaniach jakiegokolwiek skrzywienia bocznego kręgosłupa. Stwierdzamy zatem, że korekcja ułożenia miednicy przeprowadzona przy pomocy metody Yumeiho ma niespotykany dotąd efektywny charakter prewencyjny.

W przypadkach bardziej zaawansowanych, kiedy mamy już do czynienia z tzw. skoliozą strukturalną (czytaj: utrwaloną, nieodwracalną), stosowane obecnie konwencjonalne metody, jak: gimnastyka korekcyjna, gorsety, masaż czy elektrostymulacja nie dają większych efektów. Dzieje się tak dlatego, że nie została usunięta przyczyna skoliozy. Kiedy miednica znajduje się w asymetrycznym położeniu, wpływa ona przez cały czas na proces pogłębiania skoliozy.

Aby prawidłowo zrozumieć proces powstawania skoliozy "idiopatycznej", należy zacząć od przybliżenia biomechaniki układu kostnego człowieka, a szczególnie biomechaniki miednicy. Oto prawidłowo ułożona miednica
Obrazek
Składa się ona zasadniczo z trzech części: prawej kości miednicy, lewej kości miednicy i kości krzyżowej. Prawidłowe ułożenie tych kości jest symetryczne względem płaszczyzny strzałkowej. Wysokość położenia panewek stawów biodrowych, talerzy biodrowych, względem tej płaszczyzny jest jednakowa. Podstawowy ruch zmieniający położenie kości miednicy względem siebie może nastąpić w stawach krzyżowo - biodrowych. Jeszcze do nie dawna stawy te były uważane przez medycynę zachodnią za nieruchome lecz teraz coraz mniej lekarzy zgadza sie z tą opinią.

Przemieszczenie takie następuje we wszystkich kierunkach. I tak, kiedy prawa kość miednicy przesuwa się do góry, (najczęstszy przypadek), to równocześnie skręca się do środka i odchyla górną częścią do tyłu, a dolną do przodu. Kość krzyżowa zachowuje sie odwrotnie, skręcając sie w odwrotnym kierunku. Lewa kość miednicy natomiast obniża się w dół, skręca od środka, górna cześć przesuwa się do przodu, a dolna do tyłu. Rysunki poniżej przedstawiają miednicę w różnych ujęciach.
ObrazekObrazek
Obrazek
Czerwone strzałki pokazują zaistniałe przemieszczenia, a niebieskie punkty odpowiednią pozycję stawów biodrowych w trakcie symulowanego obrotu. Przemieszczenie miednicy nie występuje selektywnie. W połączeniu z górną częścią układu kostnego i dolną następują również przemieszczenia. I tak - odpowiednio w - połączeniu kości krzyżowej z częścią lędźwiową kręgosłupa piąty krąg lędźwiowy wykonuje obrót zgodny z obrotem kości krzyżowej, natomiast kręgi znajdujące sie powyżej obracają się przeciwnie.
Obrazek
Dzieje się tak zapewne z powodu mocniejszego wiązania kości krzyżowej z piątym kręgiem lędźwiowym niż piątego kręgu z czwartym. Sytuacja ta tłumaczy też częściowo powstawanie rotacji kręgów w skrzywieniu bocznym kręgosłupa, tzw. rotoskoliozy. Połączenie miednicy z kończynami dolnymi ujawnia również nieprawidłowość polegającą na nieprawidłowym położeniu główek kości udowych w stosunku do panewek stawu biodrowego.

W badaniu porównawczym długości kończyn dolnych przeprowadzonym w pozycji leżącej na brzuchu będzie widać wyraźne skrócenie nogi prawej w stosunku do lewej.
Obrazek
Dzieje się tak dlatego, że panewka prawego stawu biodrowego wraz z prawą kością miednicy przesuwa się do góry, do przodu i dodatkowo ku środkowi, pociągając w tym samym kierunku prawą kończynę dolną. Na poniższym rysunku zaznaczono na niebiesko punkty podparcia stawów biodrowych w opisywanym przypadku.
Obrazek

Źródło: Maciej Dłuski
Link: http://www.artmed.pl
serwis-masazysta.pl

Góra Góra

Twoje reklama na forum
naszaklinika.com.pl
Szczegóły postu

8 sty 2011, o 09:24

domownik

Tez o tym slyszalam. I to dziala? Ktos probowal?

Góra Góra

7 cze 2011, o 19:07

świeżak

Znalazłam artykuł na ten temat:
http://img845.imageshack.us/img845/7861/mnz090a.jpg
http://img840.imageshack.us/img840/7071/mnz091a.jpg
http://img26.imageshack.us/img26/4985/mnz092a.jpg

Góra Góra

7 cze 2011, o 19:56

domownik

Ja byłam wiele lat leczona tym sposobem.. ale jak widać nie obyło się bez operacji.

Góra Góra

11 sie 2011, o 22:47

świeżak

zozolek555 napisał(a):
Ja byłam wiele lat leczona tym sposobem.. ale jak widać nie obyło się bez operacji.

witam,
sądząc po opisie skolioza miała 135* ... w takim układzie YUMEIHO nie wiele pomoże, to już deformacja.

Góra Góra

7 sty 2012, o 16:29

domownik

Dokladnie. Niedaleko mnie mieszka pewna stara pani, która leczyła mnie metodą dość podobną do Yumeiho, ale nawet nie wiem, czy to to. Wyprostowała mi odcinek piersiowy do 2* i przesunęła mi kręg na szyję, który mialam pod mozgiem (czy jakos tak :)

Góra Góra
  Zobacz profil WWW

7 sty 2012, o 19:17

domownik

Akurat trochę to pomagało bo efekty było widać ..ale były źle dobrane masaże niestety.. a powinny one być dobierane indywidualnie do pacjenta.

Góra Góra

14 lip 2014, o 22:53

świeżak

Czy ktoś ostatnio korzystał z tej terapii? Jestem ciekawa ile teraz kosztuje wizyta. Mój synek ma 7-lat i skoliozę 12 stopni, więc łudzę się nadzieją, że może mu to pomóc. Podobno jest szansa na całkowite "wyleczenie". Chciałabym spróbować, choć musiałabym dojechać 200 km...

Góra Góra

15 lip 2014, o 08:46

świeżak

A ja pierwszy raz słyszę, ale też jestem ciekaw czy to działa?

Góra Góra

15 lip 2014, o 20:40

świeżak

Dziś sama się dowiedziałam ile to kosztuje :) 60 zł. I okazało się, że nie muszę jechać 200 km tylko 20 :) w sierpniu na pewno skorzystam i dam znać jaki efekt

Góra Góra

24 lip 2014, o 13:09

świeżak

Wiola koniecznie daj znać! Powodzenia!

Góra Góra

24 sty 2015, o 23:25

świeżak

Trochę czasu minęło, ale chcę przekazać moje wrażenia odnośnie tej terapi. Niestety jestem rozczarowana, bo nie przyniosła ona żadnych efektów u synka, a wedle sugestii pana, który się tym zajmuje "zaaplikowalismy" mu serię 5 zabiegów, czyli łącznie kosztowało mnie to 300 zł, a efektu nikt nie zauważył... Szkoda :(

Góra Góra

25 sty 2015, o 10:46

domownik

Wiola to bardzo przykre, ale niestety czegoś takiego się właśnie spodziewałem. Tak to jest, kiedy ktoś próbuje podważać opinie lekarzy specjalistów i ogłasza swoje "rewelacje". Wszyscy ortopedzi mówią jasno, że skoliozy w ogromnej większości przypadków są idiopatyczne - czyli niewiadomego pochodzenia. Raz na jakiś czas znajdzie się "oświecony", który stwierdzi, że odkrył przyczynę powstawania skrzywienia kręgosłupa i wie, jak to zlikwidować. A to że miednica źle ułożona, a to że krzywy zgryz, a to że całą winę ponosi rozcięte krocze podczas porodu... całe mnóstwo takich "odkryć" można znaleźć w internecie - nawet tu na naszym Forum.

Radziłbym Tobie, abyś udała się do dobrego ortopedy, który pomoże Twojemu synkowi. Może zaleci odpowiednie ćwiczenia, może gorset a może niestety operację... Ale lepsze to, niż całe życie się męczyć z krzywym kręgosłupem. To nic miłego i potrafi porządnie dokuczyć a operacja to nie taka znowu straszna rzecz. Tutaj jest wiele osób, które to przeszły i mówią jasno - warto było. Zastanów się nad tym, ale przede wszystkim udaj się do specjalisty. Adresy i kontakty do polecanych lekarzy znajdziesz na naszym Forum. Powodzenia!

Góra Góra

25 sty 2015, o 15:13

domownik

Mit co ty 7 letniemu dziecku z 12 stopniową skoliozą polecasz operację?

Nie znam tej metody, ale lepiej żebyś stosowała jakieś metody fizjoterapii, jak nie pomogą jedne to spróbuj innych. Wydaje mi się, że jednak 5 zabiegów to mało.

Na pewno nikt nie zoperuje dziecka z taką skoliozą he he. Tym bardziej , że taki stopień jest do wyleczenia fizjoterapią - ale u jakiegoś skutecznego fizjoterapeuty. Powinnaś jednak coś robić bo skolioza może się pogłębić (szczególnie przy wzroście) i wtedy będzie tragedia.

Góra Góra

25 sty 2015, o 15:17

domownik

5 zabiegów to zzdecydowanie za mało pasowało by choć z 15-20 żeby można mówić czy to działa czy nie

Góra Góra

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]