Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? ZGODA
skolios.pl • Zobacz wątek - skakanka a skolioza

» SKOLIOZA FORUM WAD POSTAWY » Sport

Zaloguj | Zarejestruj

25 cze 2015, o 00:17

domownik

Cześć,
Moja skolioza to ok. 30 stopni. Bardzo przeszkadza mi mój "wypchany" brzuch" i tłuszczyk na nim. Jednak nie powinnam wykonywać tradycyjnych brzuszków. Słyszałam, że skakanka fajnie spala tłuszcz i ogólnie poprawia kondycję. Chciałabym zacząć skakać regularnie jednak zastanawiam się czy skakaniem nie zaszkodzę sobie bardziej. Czy myślicie, że przy skoliozie można skakać na skakance czy może to pogłębić skrzywienie?

Góra Góra

Twoje reklama na forum
naszaklinika.com.pl
Szczegóły postu

25 cze 2015, o 20:27

domownik

Mała_Mi,
Twój "wypchany brzuch" jest wynikiem co najmniej 3 czynników:
1. zabużonej równowagi ciśnienia między klatką piersiową a jamą brzuszną
2. zbyt dużym napięciem (sztywnością) w obrebie klatki piersiowej przy jednocześnie zbyt niskiej aktywności (obniżone napięcie) przedniej ściany tłoczni brzusznej (mm. brzucha).
3. nieprawidłowym wzorcem oddechowym generującym wydechowe ustawienie klatki piersiowej

Potwierdzam, "brzuszki" w tym przypadku i jakiekolwiek ćwiczenia o charakterze wzmacniającym mięśnie brzucha (poprzez skurcz koncentryczny) to zły pomysł. Ćwiczenia te nasilą tylko powyższe objawy. Tutaj potrzeba jest nauka wzorca oddechowego a nie siła mięśniowa........

Czy masz nadwagę, skoro piszesz o konieczności spalenia kalorii? Jeśli tak to oprócz ruchu należy włączyc odpowiednią dietę. Najlepiej tę, która pomoże odkwasić organizm. Przy odpowiednim PH we wnętrzu komórki, spalanie zostaje przyspieszone.
Myśląc o poprawie kondycji ogólnej, najpierw należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy Twój rytm oddechowy i jego wzorzec są prawidłowe i optymalne. Oba te czynniki warunkują pobieranie powietrza, a tym samym tlenu. Bez odpowiedniej ilości pobieranego tlenu i jego rozprowadzenia do komórek mięśniowych (i nie tylko) jakikolwiek trening sprawnościowy stoi pod znakiem zapytania.

Jeśli temat "skakanki" wynika z chęci ruchu, to z fizjoterapeuta powinnaś się zastanowić czy jest to forma ruchu optymalna dla Ciebie. Może są lepsze ......... ?

Fizkom

Góra Góra

26 cze 2015, o 14:11

domownik

Dzięki za odpowiedź Fiszkom. Co do pytania o nadwagę moja odpowiedź brzmi nie. Nie mam nadwagi, nigdy nie miałam. Wręcz przeciwnie, jestem bardzo szczupła (ręce, nogi itd), jedynie właśnie mój brzuch jest dość duży w porównaniu do innych ''szczupłych'' części ciała. Jeśli chodzi o dietę staram odżywiać się zdrowo. Przede wszystkim spożywam chleb pełnoziarnisty, zamiast białego, który wpływa na większy brzuszek. Dlatego szukam sposobu co mogłabym zrobić, abym mogła troszkę z niego zrzucić.
Pisałeś o ''nauce wzorca oddechowego'' i ''3 czynnikach''. Czy w takim razie mógłbyś mi wyjaśnić coś więcej o tej metodzie. Czy jeśli nauczę się ''prawidłowo'' oddychać jest szansa, aby brzuch automatycznie się zmniejszył, czy masz może jakąś inną propozycję co powinnam zrobić w tym przypadku?

Pozdrawiam

Góra Góra

28 cze 2015, o 05:29

świeżak

Ja również dziękuję za informacje. Znalazłem tutaj odpowiedz na moje pytanie.

Góra Góra

28 cze 2015, o 07:09

domownik

Mała_Mi napisał(a):
Pisałeś o ''nauce wzorca oddechowego'' i ''3 czynnikach''. Czy w takim razie mógłbyś mi wyjaśnić coś więcej o tej metodzie.

To nie metoda, to mechanika oddychania. Jak znajdę chwilę czasu napiszę o tym.

Fizkom

Góra Góra

6 lip 2015, o 12:55

domownik

Ok, będę czekać :)

Góra Góra

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]