Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? ZGODA
skolios.pl • Zobacz wątek - Skolioza odcinka lędźwiowego a chód sportowy

» SKOLIOZA FORUM WAD POSTAWY » Sport

Zaloguj | Zarejestruj

16 kwi 2013, o 15:49

świeżak

Witam! :) Mam 19 lat i od dziecka mam skoliozę. Nigdy nie byłam typem sportowca i zaniedbywałam ćwiczenia rehabilitacyjne - w związku z tym moja wada na przestrzeni czasu pogłębiała się. W odcinku szyjnym i piersiowym mam po kilkanaście stopni skrzywienia (w szyjnym w lewo a piersiowym w prawo), a w odcinku lędźwiowym około 30 (w lewo). Bardzo chciałabym zmienić swój tryb życia na zdrowszy, ale nie jestem pewna co powinnam robić. Czekam, póki co, niecierpliwie na wizytę u ortopedy.
Zastanawiałam się czy mogłabym uprawiać chód sportowy przy swojej asymetrycznej miednicy. Lewa noga jest krótsza o zaledwie kilka milimetrów. Zdarzało mi się odczuwać umiarkowane bóle w lędźwiach po dłuższych spacerach (ale jak już wspominałam - na co dzień prowadzę "kanapowy" tryb życia). Bardzo chciałabym też zapisać się na zajęcia pilatesu i zacząć jeździć regularnie na rowerze.
Niedawno przez ponad 2 tygodnie ćwiczyłam Szóstkę Weidera i nie odczuwałam żadnych dolegliwości. Czułam się wręcz lepiej. Przerwałam je wykonywać, gdy dowiedziałam się, że to niewskazane przy chorobach kręgosłupa.

Byłabym bardzo wdzięczna za Wasze porady.
Z góry dziękuję.

Góra Góra

Twoje reklama na forum
naszaklinika.com.pl
Szczegóły postu

8 lut 2014, o 15:20

świeżak

Cześć. Nie wiem dlaczego chciałabyś rozpocząć uprawianie sportu od chodu sportowego. Cieszy mnie to, bo sam uprawiam tą dyscyplinę, która nie ukrywajmy jest mało popularna. Co do twoich problemów ze zdrowiem, powinnaś po pierwsze zakupić wkładki do butów tak, aby długość twoich nóg wyrównywała się, w ten sposób unikniesz lub zminimalizujesz ból i dyskomfort wynikający z skoliozy. Na pewno poprawisz swoją wydolność i siłę mięśni, a przy okazji zrzucisz kilka kilogramów. Powodzenia.

Góra Góra

10 lut 2014, o 22:41

domownik

Mucha ma racje:) wklaski dodaja "skrzydel":P Jesli chodzi o chod sportowy (to coś co uprawial Robert Korzeniowski??) to uwazam,ze to nie jest najlepszy wybor.. z wkladka czy bez z czasem po dluzszym chodzie odczuwa sie bole w biodrach wynikajace z nierównego rozlozenia masy ciala przez skolioze.. Mysl,ze znaczenie tez ma Twoja waga, im wyzsza tymbardziej moga towarzyszyc bole, Ty jestes kobieta, masz inne struktury kośći..ja np gralem w pilke nozna od malego przez ponad 10 lat w korkach, niemal zawsze na nierownym boisku i bólów nie odczuwalem póki nie przytylem:P myśle,ze powinnas spróbowac,ale z rozsadkiem:) i z dobrze dopasowana wkladka:) mi pomaga:) pzdr

Góra Góra

10 lut 2014, o 22:45

domownik

ps. Cwicz brzuszki jak i plecy poprzez np polozenie sie na brzuchu i unoszenie tulowia do gory..te cwiczenia pomoga Ci wzmocnic dolne odcinki kregoslupa..

Góra Góra

10 lut 2014, o 23:29

domownik

Przykro mi On24 ale Twoje rady dot. zarówno wkładek i ćwiczeń są nietrafione w przypadku Sary_93. Bez urazy ale Ty nie znasz się na terapii skoliozy i wiesz to co sam przeszedłeś/usłyszałeś/przeczytałeś. Przekazywanie konkretnych zaleceń, nawet w dobrej wierze, na odległość to leczenie "w ciemno", "na oko" i potrafi się mścić potem okrutnie ………
Wierzę, że to rozumiesz.

Fizkom

PS. Skrót k.dolnej do 1 cm uchodzi za fizjologiczny. Oczywiście wiele też zależy od ustawienia pasa miednicznego i jego poszczególnych elementów w przestrzeni.

Góra Góra

11 lut 2014, o 02:04

domownik

Hmm Fizkom z calym szacunkiem i powazaniem przyznaje,ze jestem zwyklym domownikiem:) ale na jakiej podstawie twierdzisz,ze sie nie znam?? nie ma dnia zebym nie zglebial swojej wiedzy na temat SKOLIOZY i wszystkiego co sie z nia wiaze;) zgodze si co do jednego, ze leczenie na odleglosc to jak wrozenie z fusow.. ALE wkladki z tego co pisze ZNACZNA grupa DOMOWNIKÓW POMAGAJA:) sam wczoraj zakupilem takową i musze stwierdzic ze jest O NIEBO lepiej. (zgodze sie tez, ze nierownosci konczyn sie zdarzaja, mimo braku skoliozy..lecz bardzo rzadko do 1cm no i charakterystycznym juz zjawiskiem jest "nierówność" kończyn przy skoliozie) . Wiec, nadal uwazam mimo autorytetu jakim dla mnie jestes FIZKOM iz nie zaszkodzilem lecz jednak POMOGLEM:) dziele sie swoimi spostrzezeniami z kolezanka, która ma Bardzo podobne stopnie skrzywienia co ja:) kazdy Fizjoterapeta jakiego spotkalem jak i lekarze przedewsystkim zlecaja wzmocnienie miesni brzucha oraz plecow:) pozdrawiam

Góra Góra

11 lut 2014, o 12:39

domownik

on24 napisał(a):
........"ALE wkladki z tego co pisze ZNACZNA grupa DOMOWNIKÓW POMAGAJA:) sam wczoraj zakupilem takową i musze stwierdzic ze jest O NIEBO lepiej. (zgodze sie tez, ze nierownosci konczyn sie zdarzaja, mimo braku skoliozy..lecz bardzo rzadko do 1cm no i charakterystycznym juz zjawiskiem jest "nierówność" kończyn przy skoliozie).
Skoro piszesz, że różna długość kończyn dolnych nie zawsze generuje skoliozę to skąd pewność, że w przypadku skoliozy różnica w długości tychże nóg istnieje. Nie widzisz w tym braku spójności ?
Koniecznie napisz w czym pomaga wkładka dystansowa przy nie stwierdzonej różnicy w długości kk. dolnych. Napisz o tym a ja wtedy napiszę dlaczego w takim przypadku, podanie wkładki wyrównującej jest błędem i generuje kolejne problemy.

on24 napisał(a):
........"kazdy Fizjoterapeta jakiego spotkalem jak i lekarze przedewsystkim zlecaja wzmocnienie miesni brzucha oraz plecow ........."
Jak wielu spotkałeś i jednych, i drugich w swoim życiu ? Koniecznie napisz jaki odsetek ich pacjentów, na skutek terapii, mógł uniknąć operacji lub ilu pacjentów okres pooperacyjny przeszło bez dodatkowych komplikacji. Może czas porozmawiać o skuteczności rehabilitacji polegającej na wzmacnianiu i rozciąganiu mięśni. Może wypowiedzą się również Ci, którzy taką rehabilitację przeszli? Jakie były jej efekty?

On24,
Cieszę się, że mimo różnicy zdań nie "strzelasz focha". Widzę, że starasz się przede wszystkim zrozumieć problem. Dobrze się z Tobą rozmawia, a odległość w tym przypadku jest nieistotna.

Fizkom

Góra Góra

11 lut 2014, o 18:34

domownik

ja nie napisalem ze generuje. Przyczyny skoliozy sa rózne, m.in. nierówność kończyn. Sara sama zauwazyla u siebie nierówność konczyn, a jak juz napisalem przy skoliozie rzecza charakterystyczna jest pozorna nierownosc konczyn. Wielu osobom na tym forum wkladka pomogla i sam moglem sie przekonac ze to prawda. Mam tez znajomych skoliotykow z reala, u ktorych widac te roznice i tez nosza wkladki. Tak wiec roznice stwierdzila Sara , a ja stawiam swoje WSZYSTKIE pieniadze po ciezkiej nocy w kasynie, ze przyczyna jest skolioza.. masz racje odrobina ryzyka moze i jest. Ale ono jest zawsze. Nie jestem półgłowiem i nie poradziłbym osobie stojącej "RÓWNO" na ziemii wkładki, która spowodowałaby że sie stoi "NIERÓWNO":)
LEKARZY - 4 - 3 solidnych. 1 kompletny palant(sory, ale byl bardziej zainteresowany pupa swojej asystentki niz moja choroba i pomoca mi, nie wspomne juz o jego zalosnych zaleceniach)
z tych 3 dwóch jest wybitnymi lekarzami na scenie lubelszczyzny i nie tylko. Co prawda oni raczej sa od ciezkich skolioz i raczej pomagaja operacyjnie, a mniejsze takie jak moje wlasnie odsylaja do Fizjoterapeutów. Tych skolei spotkalem 3-4. Maja podzielone poglady. CALA RZESZE jednych i drugich spotykam w internecie i "znecam" ciagle zadajac im rózne pytania. I w koncu spotkalem Ciebie FIZKOM i musze powiedziec, ze podoba mi sie Twoja postawa i wiara, ze mozna leczyc skolioze rehabilitacja. Tez w to wierze. Natomiast to co uslyszalem od lekarzy ,to to ze uwarunkowana strukturalnie skolioza jest nie do wyleczenia.. ze jak proces "stygniecia" koścca jest juz odbyty to mowiac krotko jest Lipa;)
Co do Twojego pytania o odsetku ludzi, którzy mogli uniknac tego i owego.. Nie wiem czy jest ktos na to pytanie Ci odpowiedziec;) co by bylo gdyby..i ja tez nie odpowiem.
JESTEM ZA TYM BY PORUSZYC TĘ KWESTIĘ BO ILEKROĆ KOGOŚ PYTAM CZY POPRAWIŁ STAN SWOJEJ SKOLIOZY (MAM NA MYSLI CZY ZMNIEJSZYL IM SIE STOPIEN SKRZYWIENIA) TO SLYSZE PUSTE ECHO. JESTEM PEWIEN ZE REHABILITACJA POMAGA W LEPSZYM SAMOPOCZUCIU ALE MAM ZNAKI ZAPYTANIA CZY MOZNA "WYCIAGNAC" DZIEKI NIEJ KREGOSLUP ( OCZYWISCIE W POZNIEJSZYM WIEKU ,20-30 LAT) . NA TYM FORUM SPOTKALEM 2 OSOBY, KTORE ZDJECIEM RTG UDOKUMENTOWALI SOBIE ZE JEST POPRAWA CO DO STOPNIA SKRZYWIENIA KREGOSLUPA WLASNIE DZIEKI REHABULITACJI), NA INNYM FORUM ROWNIEZ 1.

ps NIE JESTEM OMNIBUSEM, WSZYSTKIEGO NIE WIEM, ALE JESLI JESTEM CZEGOS PEWIEN BO TO CIEZKO PRZERABIALEM TO SIE TYM DZIELE KU POMOCY INNYM BO TEMU PRZEDEWSZYSTKIM SLUZY TEN PORTAL, A CHOROBA TO NIE ZABAWA. DLATEGO POWINNISMY WSZYSCY NA TYM FORUM STARAC SIE WYPOSRODKOWYWAC RACJE A NIE DOWODZIC KTO JA MA ..UFFFFF :wtf: PZDR

Góra Góra

11 lut 2014, o 23:46

domownik

on24 napisał(a):
……" a jak juz napisalem przy skoliozie rzecza charakterystyczna jest pozorna nierownosc konczyn……."
Tak, to jest POZORNA nierówność kończyn. I dokładnie tak należy ją traktować. Podanie wkładki wyrównującej pod pozornie krótszą nogę prowadzi w efekcie do kompensacji w odległych rejonach ciała. Tyle tylko, że osoba nosząca taką wkładkę nie wiąże bólu barku/szyi/głowy/biodra/kręgosłupa, problemów na poziomie zwarcia zębowego i stt. skroniowo-żuchwowych, szumów w uchu/uszach z tym co włożyła do buta jakiś czas temu. Przede wszystkim nie widzą tego problemu Ci, którzy ordynują takie rozwiązanie. Smutne ale prawdziwe …...

on24 napisał(a):
LEKARZY - 4 - 3 solidnych.
Lekarz nie posiada wiedzy potrzebnej do zachowawczego (nieoperacyjnego) leczenia skoliozy. Brak współpracy z fizjoterapeutami, dokształcającymi się na wielu podyplomowych kursach u instruktorów z Zachodniej Europy i nie tylko, tę niewiedzę jeszcze pogłębia.

on24 napisał(a):
……"odsylaja do Fizjoterapeutów. Tych skolei spotkalem 3-4. Maja podzielone poglady…….
Rzecz nie w rożnych poglądach ale w efektach Ich pracy. Brak efektów można zawsze zrzucić na karb już ukształtowanego kośca. Tymczasem ten kształtowany jest przez wielokierunkowy rozkład sił, będących efektem asymetrycznego ustawienia tułowia. Bardzo, bardzo rzadko krótszej jednej nogi.

on24 napisał(a):
Co do Twojego pytania o odsetku ludzi, którzy mogli uniknac tego i owego.. Nie wiem czy jest ktos na to pytanie Ci odpowiedziec;) co by bylo gdyby..i ja tez nie odpowiem.
Ty nie odpowiesz bo niby skąd ale Ci, którzy w temacie siedzą od lat, przepracowali w gabinetach tysiące godzin z pacjentami - na to pytanie potrafią odpowiedzieć.

on24 napisał(a):
JESTEM ZA TYM BY PORUSZYC TĘ KWESTIĘ BO ILEKROĆ KOGOŚ PYTAM CZY POPRAWIŁ STAN SWOJEJ SKOLIOZY (MAM NA MYSLI CZY ZMNIEJSZYL IM SIE STOPIEN SKRZYWIENIA) TO SLYSZE PUSTE ECHO.
Takie jest też i moje zdanie. O kwestiach dotyczących asymetri całego ciała (kręgosłup jest jego tylko elementem) należy mówić biorąc pod uwagę najnowszą wiedzę medyczną, najnowsze doniesienia naukowe o szerokim zakresie zastosowania (nie daj Boże, tylko wiedza ortopedyczna), doświadczenie najlepszych (osteopatów, rolferów, fizjoterapeutów, psychologów i lekarzy) w tej dziedzinie. Bez szerokiego spojrzenie na problem z punktu widzenia specjalistów różnych dziedzin, wciąż będzie się mówiło głośno o różnych poglądach i bardzo cicho o wymiernych efektach. Praca w teamie interdyscyplinarnym - to ten kierunek w którym idzie nowoczesny świat medycyny.

Fizkom

PS. Poczytaj choćby to:
http://www.posturalrestoration.com/pola ... ja-postawy
http://www.anatomytrains.com/fascia/
http://www.virgobooks.pl/nieskonczona-s ... laniu.html
http://www.anatomytrains.com/at/
http://www.barralinstitute.com
http://www.barralinstitute.com/developers/fmt.php
http://www.somatics.de/artikel/for-prof ... rioception

Obejrzyj choćby to:
http://www.youtube.com/watch?v=yj9NqWZ-0ik
http://www.youtube.com/watch?v=vBpaZ259bR4
http://www.youtube.com/watch?v=7vmwQQ9VMVI

Góra Góra

12 lut 2014, o 01:05

domownik

Tylko ze np u mnie bez takiej wkladki bol znajduje sie w okolicach prawego biodra(poprzez wiekszy nacisk prawej stopy na podloze)..więc jak wybrac mniejsze zlo? Ja narazie wkladki nie wyciagam, ale bede mial na uwadze to co napisales bo bycmoze i takie objawy moga sie pojawic poprzez noszenie wkladki. Swoje stanowisko opieram na wypowiedzi innego uzytkownika tego portalu, który z taka wkładka śmiga juz dłuższy czas i nic mu nie dolega a wrecz przeciwnie.
Co do lekarzy, zgadzam się w zupełności. Powinni sie konsultowac w szerszym gronie specjalistów i być na bierząco. Bo ten, któy mnie zbyl zakazał mi np silowni, natomiast dwoch innych, moim zdaniem ZNACZNIE odbiegajacych mu intelektem ,wlasnie silownie mi zalecili.
Jesli chodzi o Fizjoterapeutów -na których jednak wolalbym sie skupić- to gdzie ich szukac?? w Polsce czy raczej na Zachodzie?gdzie szukac Fizjoterapeutów, którzy są ambitni i nie pieniadze, ale zdrowie i pomoc czlowiekowi stawiaja za priorytet? (mam nadzieje odwiedzic w niedalekiej przyszlosci tego specjaliste, którego mi poleciles, moze On?)

Nie wiem jakie masz wyksztalcenie/zawód Fizkom i nie ukrywam,ze mnie ten szczegół przyprawia o ciekawość (pewnie nie tylko mnie), ale chetnie oddalbym sie w ręce kogoś takiego jak Ty, kto potrafiłby podobną wiedze wykorzystać w praktyce. Pozdrawiam.

Góra Góra

12 lut 2014, o 23:51

domownik

on24 napisał(a):
….."bez takiej wkladki bol znajduje sie w okolicach prawego biodra(poprzez wiekszy nacisk prawej stopy na podloze)……"
Jesteś pewien? W takim razie zrób sobie “test dwóch wag”. Zdziwisz się ……

on24 napisał(a):
Co do lekarzy …………. Bo ten, któy mnie zbyl zakazał mi np silowni, natomiast dwoch innych, moim zdaniem ZNACZNIE odbiegajacych mu intelektem ,wlasnie silownie mi zalecili.
Siłownia w przypadku wad postawy to ………. To całkowite brak rozeznania w etiologii schorzenia, niezrozumienie patomechaniki, ignorancja kinematyki i biomechaniki. Kiedyś o tym napiszę więcej. Teraz szkoda słów ……….

on24 napisał(a):
……." Jesli chodzi o Fizjoterapeutów -na których jednak wolalbym sie skupić- to gdzie ich szukac?? w Polsce czy raczej na Zachodzie?
Oczywiście że w Polsce. Jest bardzo dużo fizjoterapeutów, szkolących się na kursach podyplomowych, mających dyplomy renomowanych ośrodków Osteopatii. Takie nazwy jak PNF, NDT-Bobath, Rolfing, Integracja Strukturalna, Osteopatia powinny pomóc Tobie w poszukiwaniu wysoko wykwalifikowanych terapeutów . Dr Google bedzie tutaj nieoceniony (patrz również wczorajsze linki) …….

on24 napisał(a):
……."Nie wiem jakie masz wyksztalcenie/zawód Fizkom i nie ukrywam,ze mnie ten szczegół przyprawia o ciekawość (pewnie nie tylko mnie) ………"
Na tym Forum pozostanę incognito. Nie chcę spotykać się z zarzutami prywaty i chęci zysku. Choćby ostatnio jeden z użytkowników tego Forum. Chociaż w moim przypadku zarzut jest śmieszny, jednak zabolał …….
Aby uspokoić Ciebie i nie trzymać w niepewności dodam tylko, że od 25 lat jestem fizjoterapeutą. Pracowałem / pracuję z młodzieżą i dziećmi, ze sportowcami i osobami w wieku geriatrycznym. W chwili obecnej, zajmuję się przede wszystkim, szeroko pojętą problematyką bólu. Absolutnie nie ogranicza się to do bólu w obrębie układu ruchu czy kręgosłupa. Z punktu widzenia naszej medycyny akademickiej pracuję z pacjentami ortopedycznymi, ginekologicznymi, inetrnistycznymi, gastrologicznymi, stomatologicznymi, urologicznymi, pediatrycznymi, neurologicznymi itp, itd. Z punktu widzenia Medycyny Manualnej (Osteopatii) - leczę człowieka …….

Fizkom

Góra Góra

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]