Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? ZGODA
skolios.pl • Zobacz wątek - Kulturystyka/siłownia - mając skoliozę

» SKOLIOZA FORUM WAD POSTAWY » Sport

Zaloguj | Zarejestruj

12 sty 2011, o 01:56

mgr. fizjoterapii

Obrazek
Postanowiłem poruszyć bardzo trudny i pominięty temat , temat kulturystyki i ćwiczeń na siłowni, dostaję coraz więcej zapytań na prv. w tym temacie.
Główne pytania to: czy mając skoliozę mogę ćwiczyć na siłowni? uprawiać kulturystykę? trójbój siłowy?

Odpowiedź jest trudna i wynika z faktu iż każde skrzywienie jest inne, inna przyczyna skoliozy, inny wiek ćwiczącego itp itp.

Moim zdaniem, osoba mająca skoliozę powyżej 20° wg. Cobba kategorycznie powinna odpuścić sobie zabawę w tego rodzaju sporty.
a także osoby, które nie mają zakończonego procesu kostnienia.

Używając dodatkowych obciążeń podczas ćwiczeń przy jednakowym braku skorygowania wady postawy doprowadzamy do wystąpienia nieprawidłowych obciążeń na nasz kręgosłup, co za tym idzie utrwalanie naszej wady.

Domeną ćwiczących siłowo jest także brak solidnej( a często zupełny brak) rozgrzewki i rozciągania a jak wiadomo niedostateczne rozciąganie mięśni powoduję jego skrócenie.
Przed ćwiczeniami siłowymi stretching (zwłaszcza mając skoliozę) ma kluczowe zadanie, o rozciąganiu pamiętaj także po zakończeniu ćwiczeń na siłowni i wykonuj je analogicznie jak przed ćwiczeniami.
Obrazek
Ze skoliozą można trenować i naprawdę osiągnąć niezłe rezultaty w rozbudowie sylwetki.
Podczas ćwiczeń na siłowni wykonujecie rozciąganie mięśni, ścięgien i mobilizujecie cały swój aparat ruchowy.
Jest wiele przeróżnych ćwiczeń na poszczególne partie mięśniowe które nie koniecznie muszą obciążać nasz kręgosłup.

Musisz wyeliminować ćwiczenia obciążające kręgosłup w osiowo, typu podrzuty sztangi stojąc, martwe ciągi(osobiście patrząc na technikę
wykonywania tego ćw. nawet u osób z "prostym kręgosłupem" łapię się za głowę).
Unikaj także ciężkich wyciskań ze sztangą siedząc czy też wyciskań hantli z dużym ciężarem siedząc.
Obrazek
Obrazek

W kulturystyce jak i ćw. siłowych modne są podejścia wymuszone, zarzucanie ciężaru , podejścia na bezdechu - tego się wystrzegaj.

Nie ćwicz w sali bez luster, cały czas koryguj swoją sylwetkę w lustrze analizując poprawną technikę wykonania.
Obrazek
Nie rezygnuj z prawidłowej techniki wykonania ćwiczenia celem podnoszenia większego ciężaru.
Ćwicząc kontroluj mięśnie posturalne obserwuj swój brzuch, który ma być napięty .
Nie bierz przykładu z "siłownianych pakerów i ich porad" Ty masz problem ze swoim kręgosłupem i ćwiczysz dla siebie nie dla innych.
Pamiętaj o prawidłowym oddychaniu podczas ćwiczeń, nie ćwicz na bezdechu.
W początkowej fazie rozpoczęcia ćwiczeń siłowych rób kontrolne badania rtg a także sam obserwuj swoje ciało, czy wada się nie pogłębia, jeśli tak odłóż hantle.

wskazanym dodatkiem będzie także basen i masaże.

Siłownia z głową wcale nie jest taka zła, na pewno lepsza od leżenia w fotelu i grania na komputerze.

Góra Góra

Twoje reklama na forum
Szczegóły postu

5 lut 2011, o 20:00

świeżak

Ja mialam operacje 10 lat temu w trzebnicy,stopni okolo 76 w piersiowym ok 69 ledzwiowym,wyprosotwali do ok 54 stopni.Od tego czasu duzo biegalam,bez zadnych problemow i uprawailam wiele sportow.Jednak zainteresowalam sie silownia - co myslicie?

zalaczam strony osob ktore mnie zainspirowaly :)

http://www.kristilarsen.com/fitnessscoliosis.htm

http://bodyspace.bodybuilding.com/photo ... /youngta0l

Góra Góra

8 lut 2011, o 00:58

domownik

ja chodzę od dłuższego czasu już do klubu na siłownie, ćwiczę dużo na atlasach i powiem wam że widać efekty , poprawiłem brzuch przez co i plecki mnie mniej bolą :mrgreen:

Góra Góra

13 lut 2011, o 20:20

domownik

Sucho to wygląda ;/

Góra Góra

19 lut 2011, o 12:16

domownik

Hej! sama chodzę już na siłownie ponad 2 lata , moja sylwetka wizualnie zmieniła się nie do poznania

Góra Góra

7 maja 2011, o 19:19

domownik

czy przy skoliozie 33s P-L bardzo dużym ryzykiem jest chodzenie na siłownie? pomijam ćwiczenia, które obciazaja kręgosłup. Mój wiek to 20 lat

Góra Góra

18 wrz 2011, o 22:13

domownik

super artykuł chodzę od niedawna na silownię trenuje ostrrożnie poprawilem wydolnosc tlenowa i kondycję oraz poprawiam mięsnie ćiwcze dla siebie nie dla pakerów :)

Góra Góra

14 sie 2014, o 12:12

świeżak

Mam większe skrzywienie niż 20° w odcinku lędźwiowym ale bardzo chciałbym rozbudować przynajmniej chude ręce. Powinienem wyciskać na siedząco czy hantle na stojąco? do tej pory myślałem że siedząc ale w powyższym artykule napisane jest żeby tego unikać. Czekam na opinie albo na propozycje ćwiczeń.

Góra Góra

20 sie 2014, o 09:50

świeżak

na stojąco, też tak miałem i od roku pracuję nad rękami,

Góra Góra
  Zobacz profil WWW

24 sie 2014, o 16:20

świeżak

I jaki duże hantle podnosisz?

Góra Góra

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]